101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na ulice Kielc wyjechał Marsobus

Data publikacji: 20.08.2019 14:24
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Marsobus na ulicach Kielc. Na zdjęciu od lewej Marcin Perz  prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice Krzysztof Lipiec  poseł PiS i Łukasz Wilczyński  prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej

Marsobus na ulicach Kielc. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", Krzysztof Lipiec - poseł PiS i Łukasz Wilczyński - prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej
Kielce. 20.08.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

To jedyny w Polsce autobus edukacyjny, w którym pasażerowie mogą dowiedzieć się, między innymi, dlaczego marsjańska ziemia ma charakterystyczny rdzawy kolor, jak długo trwa rok na Czerwonej Planecie, a także jakie polskie urządzenia biorą udział w misjach marsjańskich.

Nietypowy pojazd promuje w ten sposób Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich, które od 13 do 15 września odbędą się na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Jak mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, jeden z organizatorów zawodów, podczas podróży „Marsobusem” pasażerowie dowędzą się między innymi, że marsjańska doba nazywa się Sol i trwa 24 godziny i 37 minut, a rok na Czerwonej Planecie to 687 ziemskich dni.

- Eksploracja Czerwonej Planety nie jest już tylko zagadnieniem z zakresu science fiction, to bardzo poważny kierunek badawczy. To także poważny kierunek rozwoju polskiego biznesu kosmicznego. Jest wiele firm w naszym kraju, które już umieściły, albo planują umieszczenie swoich instrumentów na Marsie. Dzięki temu autobusowi, chcemy także spopularyzować ideę zawodów, które odbędą się we wrześniu - dodaje Łukasz Wilczyński.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że nadchodzące zawody robotów to największe światowe wydarzenie w dziedzinie robotyki kosmicznej.

- To wydarzenie sytuuje Kielce na najwyższym poziomie dyscypliny naukowej jaką jest robotyka kosmiczna. Zawody będą także dobrą okazją do spotkań na styku świata nauki i biznesu. Liczę na to, że Kielce będą takim miejscem, które aktywnie wpisze się w polską strategię kosmiczną - dodaje parlamentarzysta.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich zostały wsparte przez ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wicepremier Jarosław Gowin przeznaczył na organizację wydarzenia kwotę ponad 500 tysięcy złotych. Jak zaznacza Renata Janik, to pokazuje, że ministerstwo także stawia na rozwój nauki z biznesem.

Współorganizatorem zawodów ERC jest także Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. Jak podkreśla Marcin Perz prezes strefy, kolejna edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich daje szansę na zainteresowanie inwestorów z branży nowoczesnych technologii.

Wiesław Trąmpczyński rektor Politechniki Świętokrzyskiej zaznacza, że już niebawem na terenie kampusu uczelni rozpoczną się przygotowania do budowy toru, na którym będą rywalizować łaziki.

- Podczas wrześniowych zawodów udostępnimy także sale uczelni, w których odbywać się będą spotkania i prelekcje. Otwarte będą także nasze laboratoria. Liczymy, że międzynarodowe zawody European Rover Challenge to ogromna szansa na promocję uczelni, a także miasta Kielce, jako ośrodka związanego z nowymi technologiami i przemysłem kosmicznym - dodaje rektor.

Marsobus będzie kursował na wielu różnych liniach komunikacji miejskiej w Kielcach aż do 13 września, czyli dnia, w którym rozpoczną się międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, w których weźmie udział 40 drużyn z 15 krajów z całego świata. Zawodom towarzyszyć będzie między innymi strefa pokazów naukowo technologicznych, gdzie każdy będzie mógł z bliska obserwować zmagania łazików na specjalnie do tego przygotowanym torze marsjańskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution