101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rolnicy zgłaszają straty. Rząd obiecuje pomoc

Data publikacji: 20.08.2019 18:51
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konferencja u wojewody dotycząca szacowania strat w uprawach spowodowanych wystąpieniem suszy. Na zdjęciu od lewej Bartłomiej Dorywalski  wicewojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Andrzej Klimczak

Konferencja u wojewody dotycząca szacowania strat w uprawach spowodowanych wystąpieniem suszy. Na zdjęciu (od lewej): Bartłomiej Dorywalski – wicewojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski, Andrzej Klimczak
Kielce. 20.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Na razie prawie połowa gmin z województwa świętokrzyskiego zgłosiła wystąpienie suszy na swoim terenie. Straty dotyczą m.in upraw zbóż, krzewów owocowych, roślin strączkowych, kukurydzy, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu i tytoniu.

Według wstępnych danych, susza objęła powierzchnię ponad 30 tysięcy hektarów, w prawie 6 tysiącach gospodarstw. Jak mówi wojewoda Agata Wojtyszek, w 21 gminach w regionie komisje już liczą szkody.

- Chociaż mówimy przede wszystkim o suszy, to wiemy, że nasz region dotknęły także inne klęski żywiołowe, jak chociażby gradobicie w Szydłowie. Tam także sprawdzamy, ile gospodarstw zostało poszkodowanych. Informacje o zalanych terenach mamy także z powiatów: kazimierskiego i buskiego - podkreśla wojewoda.

Jeszcze nie wiadomo, na jaką konkretnie pomoc finansową mogą liczyć rolnicy, ale - jak mówi wojewoda - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada takie wsparcie.

- Straty w jednym gospodarstwie muszą dotyczyć co najmniej 30 procent upraw, by je uwzględnić. W ubiegłym roku gospodarstwa otrzymywały rekompensatę w wysokości 500 złotych do 1 hektara, gdy straty wynosiły od 30 do 70 procent - wyjaśnia wojewoda. Gdy straty były wyższe i wynosiły co najmniej 70 procent, dopłata była większa - tysiąc złotych. W przypadku nieubezpieczonych gospodarstw, pomoc była o połowę niższa.

W zeszłym roku susza dotknęła 80 gmin na łącznie 102 w województwie. Na pomoc związaną z jej skutkami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa wypłaciła ponad miliard złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution