101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Powiatowe dożynki już w ten weekend [PROGRAM]

Data publikacji: 21.08.2019 15:17
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konferencja Dożynki Powiatu Kieleckiego. Na zdjęciu od lewej Mariusz Ściana członek zarządu powiatu w Kielcach Mirosław Gębski starosta kielecki Bożena Zapała Andrzej Bozowski rolnik z Porąbek

Konferencja - Dożynki Powiatu Kieleckiego. Na zdjęciu (od lewej): Mariusz Ściana – członek zarządu powiatu w Kielcach, Mirosław Gębski – starosta kielecki, , Bożena Zapała, Andrzej Bozowski – rolnik z Porąbek
Kielce. 21.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wszystkie gminy powiatu kieleckiego już w najbliższą niedzielę (25 sierpnia) będą wspólnie dziękować rolnikom za ich codzienną pracę. W Mniowie odbędą się dożynki powiatowe. Będzie to okazja do wspólnej zabawy na ludową nutę, a także prezentacji najpiękniejszych wieńców.

- To najlepszy moment, żeby oddać hołd rolnikom i ich spracowanym rękom, które wytwarzają dla nas chleb - podkreśla starosta kielecki Mirosław Gębski.

- Cyprian Kamil Norwid pisał: „do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi, przez uszanowanie dla darów nieba tęskno mi, Panie”. Z chlebem, ze zbożem - z tym właśnie kojarzą nam się dożynki. Tuwim pisał z kolei, że „mimozami jesień się zaczyna”. U nas w powiecie kieleckim zaczyna się nawłocią. Warto to zobaczyć. Zachęcam serdecznie do udziału w dożynkach - zaprasza starosta.

Tegoroczne święto plonów odbędzie się w Kompleksie Sportowym w Mniowie. Rozpocznie je msza święta o godzinie 13.30, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe. Następnie odbędzie się część artystyczna i wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Podobnie jak co roku przygotowują je wszystkie gminy. Wyjątkowym momentem będzie przekazanie chleba gospodarzom przez starostów dożynek - Bożenę Zapałę z Sarbinowa w gminie Mniów oraz Andrzeja Bozowskiego z Porąbek w gminie Bieliny.

Starostowie nie kryją, że rolnictwo bardzo się zmienia i trzeba stawiać czoła coraz to nowym wyzwaniom. Bożena Zapała od 25 lat prowadzi z mężem jedno z największych gospodarstw w regionie, ukierunkowane na hodowlę drobiu. Rocznie produkuje 400 tysięcy brojlerów w czterech kurnikach. Jak mówi, rola starościny dożynek to dla niej zaszczyt.

- Cieszę się, że reprezentuję gminę Mniów podczas takiego święta. Wychowałam się w rodzinie rolniczej, dlatego znam trud tej pracy. Teraz rolnictwo się zmieniło, jest coraz bardziej zautomatyzowane. Ludzkich rąk nie da się jednak wciąż niczym zastąpić - podkreśla starościna.

Andrzej Bozowski to z kolei producent truskawek. Wraz z żoną prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia też pszenicę i żyto. Przyznaje, że kiedyś zagłębie bielińskie słynne było z odmiany sengi sengany, teraz pojawiają się coraz to nowsze gatunki truskawek.

- Senga sengana została wyparta przez odmiany deserowe. Wprowadzamy nowe gatunki, ale też nie wszystkie z nich przyjmują się w naszym bielińskim klimacie. Muszą być plenne. Poza tym truskawka potrzebuje wody. Ciągle jej szukamy - mówi.

Dożynki będą okazją do chwilowego wypoczynku. Po części oficjalnej rozpoczną się występy kapel ludowych, a na zakończenie przewidziano zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych.

PROGRAM „DOŻYNEK POWIATU KIELECKIEGO I GMINY MNIÓW”

 • 12.30 – Zbiórka delegacji gminnych z wieńcami (plac przy stadionie sportowym w Mniowie).
 • 13.10 – Przemarsz korowodu dożynkowego
 • 13.30 – polowa Msza Święta (poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych).
 • 14.30 – Część oficjalna, powitanie gości.
 • 15.20 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Furmani występ Koła Gospodyń Wiejskich Żurawinki
 • 15.55 – Ogłoszenie wyników:
  • powiatowego etapu konkursu p.n. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”
  • powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”
 • 16.25 – występ Kapeli Sióstr Piotrowicz, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wincentowianie”
 • 16.55 – Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczenie nagród dla uczestników konkursu.
 • 17.10 – występ Zespołu Ludowego „Chełmowianki” 
 • 18.30 – występ zespołu VERY NICE
 • 20.00 – zabawa taneczna z zespołem HERTZ
 • 21.00 – zabawa taneczna z DJ-em
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution