101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Piotr Wawrzyk: Trump przywiązuje wagę do relacji z Polską

Data publikacji: 23.08.2019 08:30 / Data aktualizacji: 23.08.2019 08:39
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Piotr Wawrzyk  wiceminister spraw zagranicznych

Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych
Kielce. 23.08.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych dla naszego kraju w wymiarze międzynarodowym - stwierdził na antenie Radia Kielce profesor Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Dodał, że Donald Trump weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale - jak zaznaczył wiceminister - każda wizyta głowy amerykańskiego państwa oznacza zacieśnienie kontaktów politycznych.

- Z Amerykanami łączy nas nie tylko sojusz militarny, ale także kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent Trump przywiązuje ogromną wagę do relacji z Polską i Wielką Brytanią - przypomniał Piotr Wawrzyk. - Staliśmy się jednym z dwóch najważniejszych partnerów Ameryki w Europie. Dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi ułatwiają nam także kontakty z innymi krajami - zaznaczył wiceminister.

Gość Radia Kielce nie odpowiedział wprost na pytanie, czy podczas wizyty padną deklaracje o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce, czy też zniesienia wiz dla naszych obywateli. Stwierdził, że jej przebieg należy śledzić z uwagą, bo będzie z pewnością znacząca.Donald Trump odwiedzi Polskę 31 sierpnia. Wizyta prezydenta USA potrwa do 2 września.

Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się także do kryzysu rządowego we Włoszech. Premier Giuseppe Conte podał się do dymisji, co było skutkiem rozpadu koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd. Piotr Wawrzyk stwierdził, że prawdopodobnym scenariuszem będą przedterminowe wybory, ale dla Polski w tym kontekście najważniejsze jest, aby we Włoszech powstał stabilny rząd, tym bardziej, że ten kraj jest dla nas jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych.

- Matteo Salvini, który pełni funkcję wicepremiera jest wyrazistą postacią, m.in. sprzeciwia się przyjmowaniu imigrantów. Te hasła pokrywają się z polityką Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził wiceminister. -To rząd PiS nie godził się na przyjmowanie kolejnych partii migrantów na kontynent europejski i do poszczególnych krajów, uznając, że to tylko zaostrza problem, który powinien zostać rozwiązany na miejscu. Tam też powinna być udzielana pomoc. Tak, jak w pewnym sensie rząd włoski uważamy, że problem powinien być rozwiązany na miejscu i tam powinny być tworzone perspektywy do rozwoju, zatrudnienia i do edukacji obywateli - powiedział wiceminister.

Piotr Wawrzyk pytany o to, czy planowana na przyszły rok wizyta prezydenta Francji w Polsce ociepli nasze stosunki polityczne stwierdził, że relacje z tym krajem, historycznie, zawsze były dobre. Od jakiegoś czasu zabrakło kontaktów na najwyższym szczeblu politycznym i trzeba ten impas przełamać. Wizyta prezydenta Macrona może być tego przyczynkiem - dodał wiceminister spraw zagranicznych.

Dziś w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbędzie się pierwsza z cyklu debat, podsumowująca działalność Ministerstwa Spraw Zagranicznych w latach 2015-2019. Rozpocznie się o godzinie 17.00. Podczas spotkania poruszona będzie kwestia rozwiązania kryzysu migracyjnego w Europie, pomocy humanitarnej dla krajów słabiej rozwiniętych, obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych oraz relacji w Unii Europejskiej.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution