101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Krzemionkach rozpoczyna się dwudniowe święto archeologii

Data publikacji: 24.08.2019 07:52
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia

Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dziś rozpoczynają się VIII Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Dwudniowe wydarzenie jest świętem archeologii, wszelkie atrakcje zlokalizowane będą w osadzie neolitycznej, znajdującej się w rezerwacie w Krzemionkach.

Jak informuje Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, tegoroczna impreza odbędzie się w blasku wpisu Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Będziemy gościć twórców naszego wniosku do UNESCO. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:30 w sobotę. Będą ciekawe prelekcje osób, które tworzyły wniosek, które uczestniczyły w sesji UNESCO - mówi Beata Kobiałka.

Na stanowisku obok osady neolitycznej ulokuje się laboratorium archeologiczne. Specjaliści zdradzą, czym zajmuje się traseologia czy paleobotanika. Znajdzie się tam miejsce także dla ciekawej nauki, jaką jest archeozoologia. W neolitycznej wiosce na terenie rezerwatu Krzemionki będzie jeszcze więcej atrakcji, również dla dzieci.

- Warsztaty archeologiczne, pokazy archeologii eksperymentalnej, pokazy obróbki krzemienia, eksperymentalny wykop archeologiczny. Dowiemy się też, jak wyglądało łucznictwo w epoce kamienia - wymienia Beata Kobiałka.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, o godz. 14:30 odbędą się pokazy specjalne. W sobotę będzie to pochówek rytualny kultur amfor kulistych, a w niedzielę wytop miedzi. Odbędą się także dwie projekcje filmów. W sobotę „Czy leci z nami archeolog?”, a w niedzielę „Megality- historia sprzed 5500 lat”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution