101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Społecznicy odnawiają historyczną bramę. Będzie też tablica

Data publikacji: 24.08.2019 12:23
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kazimierza Wielka. Brama byłej Cukrowni Łubna. Na zdjęciu od lewej Jarosław Miszczyk  szef Solidarności w powiecie kazimierskim radny powiatu kazimierskiego Hubert Przybyszewski  księgarz regionalista prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego Henryk Duda  założyciel i lider Solidarności w Kazimierzy Wielkiej Zbigniew Pogoda  przewodniczący Solidarności Rolniczej

Kazimierza Wielka. Brama byłej Cukrowni „Łubna”. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Miszczyk - szef „Solidarności” w powiecie kazimierskim, radny powiatu kazimierskiego; Hubert Przybyszewski - księgarz, regionalista prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego; Henryk Duda - założyciel i lider „Solidarności” w Kazimierzy Wielkiej, Zbigniew Pogoda - przewodniczący „Solidarności” Rolniczej
24.08.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Grupa społeczników rozpoczęła pracę przy odmalowaniu bramy dawnej Cukrowni „Łubna” w Kazimierzy Wielkiej. Działacze chcą upamiętnić działalność związkowców, a przy tym umieścić pamiątkową tablicę „Solidarności”.

Z inicjatywą wyszedł społecznik, związkowiec, działacz sportowy, człowiek-legenda, 83-letni Henryk Duda, który od 1959 roku mieszka w Kazimierzy Wielkiej. Pan Henryk był jednym z założycieli i liderów „Solidarności” w mieście. Co roku 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zapala znicz pamięci przed bramą byłej cukrowni oddając hołd pamięci kolegów.

To historyczna brama. 13 grudnia 1981 roku w tym miejscu stał z biało-czerwoną flagą Tadeusz Adamus protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Człowiek patriota, który walczył o dobre imię Polski pracował w Cukrowni „Łubna” w Kazimierzy Wielkiej.  Po tym incydencie został internowany i aresztowany, następnie dostał wilczy bilet do Stanów Zjednoczonych. W wieku 64 lat zmarł w USA.

Szef „Solidarności” i radny powiatowy Jarosław Miszczyk przypomina, że bramą wchodziło się do największego wówczas zakładu funkcjonującego na ziemi kazimierskiej.

- Sama tablica ma być poświęcona ludziom Solidarności. Chcemy by znalazła się tam data podpisania porozumień sierpniowych 31 sierpnia, a także data wprowadzenia stanu wojennego - mówi Jarosław Miszczyk.

Z kolei Hubert Przybyszewski, regionalista prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego, zaznacza, że dziś po cukrowni, która dawała ludziom pracę przez ponad 150 lat, pozostał jedynie budynek główny, komin, jeden z budynków magazynowych oraz stara brama, która należy do prywatnego właściciela i który zgodził się na jej remont oraz umieszczenie tablicy.

- Pamiętam jak przez mgłę jak tu stały wozy z burakami i wyjeżdżał cukier. To na moim pokoleniu spoczywa odpowiedzialność za ocalenie resztek tej pamięci, które nam zostały. Chcę pomóc ją zachować dla przyszłych pokoleń - zaznacza Hubert Przybyszewski.

Kazimierza Wielka. Brama byłej Cukrowni „Łubna”24.08.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy „Solidarności” działacze zaplanowali 30 sierpnia o godz. 15.00.

Cukrownia została wybudowana w 1845 roku przez hrabiego Kazimierza Łubieńskiego. Funkcjonowała przez ponad 150 lat do 2006 roku. Wówczas zarząd niemieckiej spółki cukrowej podjął decyzję o zamknięciu zakładu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution