101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W 500. rocznicę Przywileju Opatowskiego upamiętniono kanclerza Szydłowieckiego

Data publikacji: 24.08.2019 21:16
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Opatów. Inauguracja Wszechnicy Opatowskiej. 500lecie Przywileju Opatowskiego

Opatów. Inauguracja Wszechnicy Opatowskiej. 500-lecie Przywileju Opatowskiego
24.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mija 500 lat od momentu powstania Przywileju Opatowskiego. Dokumentu, który sporządzono z inicjatywy Krzysztofa Szydłowieckiego, kanclerza wielkiego koronnego. W dokumencie zapisane jest, że oddaje się dochody z kilkunastu wsi kolegiacie opatowskiej, zabezpieczając tym samym los miasta. W sobotę z okazji rocznicy odbyła się historyczna pogadanka na temat dobrodzieja Opatowa i kolegiaty.

Prof. Maciej Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego informuje, że przywilej to ważny dokument dla Opatowa. Jest ciekawy nie tylko z tego powodu, że zabezpieczył los miasta. Wyjątkowy jest także wygląd dokumentu.

Opatów. Inauguracja Wszechnicy Opatowskiej. 500-lecie Przywileju Opatowskiego24.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Jeden, myślę, z najcenniejszych obecnie zachowanych na ziemiach polskich dokumentów iluminowanych, ponieważ ozdabia go duża miniatura, wykonana przez krakowskiego artystę Stanisława Samostrzelnika, który od początku XVI stulecia przebywał na dworze kanclerza Szydłowieckiego - informuje Maciej Starzyński.

Na miniaturze w przywileju przedstawiony jest św. Marcin, czyli patron kolegiaty oraz Krzysztof Szydłowiecki, mecenas świątyni. Stanisław Samostrzelnik wykonywał zlecenia dla innych znamienitych postaci z historii Polski, np. Zygmunta Starego, królowej Bony, Jadwigi Jagiellonki, biskupa krakowskiego Piotra Tomickiego czy kanclerza litewskiego Wojciecha Gasztołda. Ilustrował m.in. modlitewniki.

Opatów. Inauguracja Wszechnicy Opatowskiej. 500-lecie Przywileju Opatowskiego24.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak podkreśla prof. Maciej Starzyński, Szydłowiecki należał do znamienitego rodu. Jako dziecko wychowywał się razem z Zygmuntem Jagiellończykiem.

- Tej wieloletniej znajomości zawdzięczał swoją pozycję, ale także dzięki swojemu talentowi. W 1515 roku objął funkcję kanclerza wielkiego koronnego, czyli faktycznie najwyższego urzędnika w państwie, zawiadującego tak polityką wewnętrzną, jak i zewnętrzną Królestwa Polskiego - mówi Maciej Starzyński.

Szydłowiecki pochowany jest w kolegiacie opatowskiej. Jego grób ozdabia sławny lament opatowski.

Mieszkańcy Opatowa, uczestniczący w wykładach, podkreślają, że postać Szydłowieckiego jest istotna dla miasta, dlatego warto wiedzieć o nim więcej. Jak mówią, przyszli na wykład, aby dowiedzieć się więcej o historii miasta.

Opatów. Inauguracja Wszechnicy Opatowskiej. 500-lecie Przywileju Opatowskiego24.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Czuję się ubogacona wiedzą, cieszę się, bo na pewno dużo zyskałam - mówi jedna z mieszkanek Opatowa.

Oryginał przywileju znajduje się w kolegiacie opatowskiej. Dokument jest rzadko pokazywany, co też ma wpływ na świetne zachowanie dokumentu. Repliki można oglądać w Opatowskim Ośrodku Kultury, które wykonał Krzysztof Wawrzosek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution