101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozpoczyna się remont Pałacu Wielopolskich

Data publikacji: 26.08.2019 13:54
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Remont Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

Remont Pałacu Wielopolskich w Częstocicach
Ostrowiec Świętokrzyski. 26.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rozpoczyna się remont Pałacu Wielopolskich w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na wkroczenie ekipy remontowej zabytek czekał półtora roku. Pałac został zamknięty dla turystów w lutym 2018 roku.

- Zakres inwestycji jest ogromny i kosztowny. Trzeba wymienić niemal wszystko, łącznie z instalacjami - mówi Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora muzeum.

Wykonawca wszedł do pałacu, skuto już posadzki, zdemontowano schody prowadzące do piwnic. Przystąpiono do rozbiórki dachu, ponieważ ma być w całości wymieniony. Poprawiona zostanie elewacja i droga dojazdowa do muzeum. Znaczącą zmianą będzie odnowienie tarasu od strony ogrodu. Dawniej odbywały się tam koncerty i spotkania plenerowe. Od dłuższego czasu nie był używany. Po remoncie ma tam powstać scena z miejscami siedzącymi. Zrewitalizowana zostanie też część parkowa, gdzie pracują już archeolodzy.

Duże zmiany czekają także kopalnie krzemienia w Krzemionkach. Wykonawca pojawi się ze sprzętem w październiku. Zamontowany zostanie szyb z windą. Wydrążony zostanie około 20-metrowy chodnik. Te prace sprawią, że kopalnię będą mogły odwiedzać osoby niepełnosprawne. Nowy blask zyska domek archeologa, poprawiona zostanie kładka, która wiedze przez pole górnicze.

Prace w Krzemionkach rozpoczną się dopiero wtedy, gdy zakończony zostanie sezon turystyczny. Jeśli nie będzie komplikacji, wykonawca powinien zdążyć przed weekendem majowym, bo wtedy zwyczajowo Krzemionki rozpoczynają sezon.

To nie koniec prac. W Krzemionkach pojawi się profesjonalna wystawa, która będzie obrazować życie neolitycznych górników. Przetarg na to zadanie muzeum ogłosi jeszcze w tym roku.

Pałac Wielopolskich w czasie II wojny światowej służył jako mieszkanie dla urzędników Zakładów Ostrowieckich. W piwnicy żołnierze Armii Krajowej produkowali granaty. Istniał w nim też szpital wojskowy. W okresie powojennym w budynku funkcjonowały dwie szkoły podstawowe, świetlica i przedszkole.

Ostatni generalny remont pałacu był prowadzony w latach 60. XX wieku. Remont samego Pałacu Wielopolskich kosztować będzie ponad 5 milionów złotych. Dotychczas nie był on możliwy, bo nie można było znaleźć firmy budowlanej gotowej podjąć się tego zadania.

Remont Pałacu Wielopolskich potrwa do czerwca 2020 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution