101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczczono pamięć mieszkańców kieleckiego getta

Data publikacji: 27.08.2019 06:55
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przed pomnikiem „Menora", poświęconym kieleckim ofiarom Holokaustu, odbyła się uroczystość 77. rocznicy zagłady kieleckiego getta. Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. J. Karskiego mówił o najokrutniejszych zbrodniach popełnionych na mieszkańcach kieleckiego getta: egzekucji dzieci nad Silnicą - zastrzelonych po troje jednym strzałem z pistoletu, o zamordowanych przed kielecką synagogą grupą kobiet w ciąży czy zabijanych zastrzykami z trucizną pacjentów żydowskiego szpitala. „Ból trzeba wykrzyczeć, ale na cierpienie trzeba się otworzyć" - powiedział Bogdan Białek.

Andrzej Białek przypomniał szczegóły planowej eksterminacji ludności żydowskiej w dniach 20-24 sierpnia 1942 roku. Pociąg do Treblinki czekał na Żydów z Kielc już dzień wcześniej. W ciągu czterech dni hitlerowcy wywieźli z Kielc do obozu w Treblince ponad 20 tysięcy osób. Na miejscu zastrzelono około 1,5 tysiąca - głównie starszych, chorych i dzieci.

Po długiej i uciążliwej podróży podtrzymywano w Żydach przekonanie, że jadą w nowe miejsce do pracy, a Treblinka to tylko stacja tymczasowa, że zostaną poddani zabiegom higienicznym, po których otrzymają z powrotem swoje rzeczy złożone w depozycie. Po zakończeniu wysiedlenia, w Kielcach pozostało około 2 tysięcy Żydów, których uwięziono w obozie pracy przy ul. Stolarskiej i Jasnej. 

W uroczystościach rocznicowych wzięła też udział duża grupa licealistów z Kishor w Izraelu. Młodzi ludzie odczytali nazwiska ofiar zagłady getta i zaśpiewali hymn Izraela. Spotkanie zakończyło się zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów przed „Menorą".

W niedzielę pamięć mieszkańców naszego miasta wyznania mojżeszowego uczcili kielczanie, którzy udali się na Pielgrzymkę Pamięci do Treblinki, dokąd wywieziono ofiary.

Pielgrzymi odwiedzili też Żydowski Instytut Historyczny, by zwiedzić stałą wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” prezentującą działalność konspiracyjnej grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) - tworzącej archiwum w getcie warszawskim oraz synagogę w Górze Kalwarii.
Do końca sierpnia będzie można oglądać, składającą się z archiwalnych zdjęć, kalendarium, mapy i świadectw wystawę, ustawioną w dwóch miejscach: przy „Ławeczce Karskiego" stojącej przy ulicy Sienkiewicza oraz przed pomnikiem „Menora" przy ulicy IX Wieków Kielc. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution