101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Będą wspierać przedsiębiorców we wdrażaniu technologii cyfrowych

Data publikacji: 28.08.2019 13:51 / Data aktualizacji: 28.08.2019 15:30
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Komentarze
28.08.2019. Kielce. Politechnika Świętokrzyska będzie wspierać przedsiębiorców we wdrażaniu technologii cyfrowych. Na zdjęciu od lewej prof. Zbigniew Koruba  PŚk prof. Wiesław Trąmpczyński  rektor PŚk Justyna Lichosik  p.o. dyrektora KPT Dominik Mikołaszek  koordynator projektu KPT StartUp Digital Innovation Hub

28.08.2019. Kielce. Politechnika Świętokrzyska będzie wspierać przedsiębiorców we wdrażaniu technologii cyfrowych. Na zdjęciu (od lewej): prof. Zbigniew Koruba - PŚk, prof. Wiesław Trąmpczyński - rektor PŚk, Justyna Lichosik - p.o. dyrektora KPT, Dominik Mikołaszek - koordynator projektu KPT StartUp Digital Innovation Hub
Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

W Kielcach powstaje ośrodek ułatwiający małym i średnim przedsiębiorstwom unowocześnienie swoich firm. Będą oni mogli liczyć na wsparcie naukowców z zakresu najnowszych technologii.

Liderem Digital Innovation Hub, bo tak nazywa się inicjatywa, jest Kielecki Park Technologiczny. Jego partnerami są między innymi firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami, między innymi Transition Technologies. Dziś dołączyła Politechnika Świętokrzyska, która oficjalnie podpisała umowę o współpracy.

Dominik Mikołaszek, koordynator projektu z ramienia KPT uważa, że wprowadzenie nowoczesnych technologii przez przedsiębiorców jest koniecznością. Kto tego nie zrobi, za kilka lat nie nadąży za konkurencją. Świętokrzyskim przedsiębiorcom ma pomóc właśnie powstający ośrodek. Podobne placówki działają w całej Europie.

- Komisja Europejska założyła, że docelowo w każdym rejonie Unii Europejskiej powstanie taki hub, który będzie wspierał transformację cyfrową przedsiębiorstw, aby szły w kierunku automatyzacji produkcji, bardzo szybkich sieci 5G czy wykorzystywania rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości - tłumaczy Dominik Mikołaszek.

Umowa z Politechniką Świętokrzyską jest niezbędna, by starać się o pieniądze z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które chce pomóc polskim firmom w cyfryzacji. W ramach ministerialnego projektu Przemysł 4.0 do podziału w skali kraju jest 30 milionów złotych. 
Jak mówi profesor Zbigniew Koruba, prorektor do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem Politechniki Świętokrzyskiej, uczelnia zapewni zainteresowanym firmom zaplecze badawcze.

- Teraz tylko dzięki najnowocześniejszym technologiom informacyjnym przedsiębiorcy mogą swoje produkty mieć nowoczesne, tanie i atrakcyjne na rynku. Naszym celem jest wyście do małych firm, do startupów - tłumaczy prorektor Zbigniew Koruba.

Kiedy resort przedsiębiorczości przyzna pieniądze, firmy będą mogły liczyć na bezpłatne badania w nowoczesnym Centrum Naukowo-Wdrożeniowych Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, które właśnie powstaje. Będzie tam funkcjonowało 12 zaawansowanych technologicznie laboratoriów. Uczelnia liczy, że przedsiębiorcy zapłacą za kolejne konsultacje.

18 września w Kieleckim Parku Technologicznym odbędzie się spotkanie świętokrzyskich przedsiębiorców z twórcami Digital Innovation Hub.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution