101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierz z czasów II wojny światowej na fotografiach

Data publikacji: 28.08.2019 13:54 / Data aktualizacji: 02.09.2019 06:46
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sandomierz. Jedno ze zdjęć tworzących wystawę Sandomierz w czasie okupacji

Sandomierz. Jedno ze zdjęć tworzących wystawę „Sandomierz w czasie okupacji”
28.08.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Około 130 fotografii umieszczono na wystawie pt. „Sandomierz w czasie okupacji”. Ekspozycja zostanie otwarta dzisiaj w Porcie Kultury o godzinie 17.00. Zdjęcia pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz od grupy facebookowej „Czarno-biała fotografia Sandomierza”.

Jak powiedziała Anna Pawlak z Sandomierskiego Centrum Kultury, celem wydarzenia jest to, aby przypomnieć wydarzenia historyczne oraz przywołać wspomnienia mieszkańców, zachęcić ich do dyskusji i wymiany informacji na temat czasów wojennych w Sandomierzu. Na wystawie jest m.in. zdjęcie, które wykonał dziadek Anny Pawlak, przedstawiające przerażającą scenę na Placu Poniatowskiego, tj. trzech powieszonych Żydów, za którymi stoi tłum cywilnej ludności.

- Niemcy robili takie rzeczy po to, aby zastraszać Polaków, aby nie pomagali Żydom, by ich nie ukrywali. W ten sposób wywierali presję - dodała Anna Pawlak.

Dostępna jest też m.in. fotografia przedstawiająca dwie młode kobiety pozujące w Bramie Opatowskiej ewidentnie po to, aby na zdjęciu uchwyceni zostali przechodzący tyłem do fotografującego uzbrojeni Niemcy. Jest też scena przemarszu wojsk niemieckich na tle kościoła św. Ducha oraz koszary, w których był wtedy obóz jeniecki. Fotografie te zrobiono z narażeniem życia, ponieważ w czasie wojny był zakaz fotografowania Niemców i ich działalności.

Na ekspozycji jest też kilka innych wątków, m.in. życie codzienne w czasie okupacji. Zdjęcia przedstawiają uroczystości rodzinne np. chrzest, spotkanie towarzyskie, dziecięce zabawy, spacery.

Piotr Kusal z portalu „Czarno-biała fotografia Sandomierza” powiedział, że jest pozytywnie zaskoczony organizacją ekspozycji, do której na początku podchodził z niedowierzaniem. W Sandomierzu nie funkcjonował front, więc obawiał się, że fotografii nie będzie zbyt wiele. Przyznał, że nie doceniał kilkudziesięciu zdjęć, które posiadał we własnych zbiorach, do tego doszły jeszcze inne, co stanowi okazałą kolekcję.

Na wystawę swoje zdjęcia przekazały także osoby prywatne: Ewa Sierokosz, Rafał Biernicki i Mariusz Bochniak.

Wernisaż odbędzie się dziś o godzinie 17.00 w Porcie Kultury. Towarzyszyć mu będzie pokaz filmu dokumentalnego Piotra Kusala, w którym są wspomnienia z lat wojny mieszkańców Sandomierza.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution