101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mariusz Błaszczak: „Borsuk” był dawno oczekiwany przez Wojsko Polskie

Data publikacji: 03.09.2019 11:23
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
Komentarze
03.09.2019. Kielce. Prezentacja pojazdu Borsuk

03.09.2019. Kielce. Prezentacja pojazdu „Borsuk”
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / twitter

Przed rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego zaprezentowano prototyp nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty „Borsuk”. W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podkreślił, że Wojsko Polskie długo czekało na pojazd.

- Zależy nam na tym, żeby zastąpić wysłużone BWP właśnie nowoczesnym sprzętem, tym większa nasza satysfakcja, że ten sprzęt stanowi konstrukcję polską. Jest to sprzęt, który spełnia wszystkie wymagania Wojska Polskiego - mamy w przypadku tym sprzęt, który jest opancerzony, który pokonuje przeszkody wodne, który jest wyposażony w bezzałogową wieżę zintegrowaną z pociskami przeciwpancernymi Spike. Czekaliśmy długo, bardzo dziękuję za to, że możemy dziś zaprezentować produkt gotowy - mówił szef MON.

Program „Borsuk” ma na celu zastąpienie wysłużonego Bojowego Wozu Piechoty, którym wojska lądowe posługują się od kilkudziesięciu lat. „Borsuk” to nowoczesna gąsienicowa platforma. W projekt „Borsuk” zaangażowana jest m.in. spółka Huta Stalowa Wola.

Następca BWP to w pełni polski produkt, a podstawowe uzbrojenie będzie stanowić wieża bezzałogowa, w którą obecnie wyposażone są kołowe transportery Rosomak. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w Borsuku zastosować m.in. polskie przyrządy optoelektroniczne oraz wykorzystywać amunicję programowalną i armaty Bushmaster, z możliwością łatwej wymiany lufy do kalibru 40 mm, a także odpalaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike produkowanych w radomskim Łuczniku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution