101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Specjaliści alarmują: coraz więcej dzieci ma wady postawy

Data publikacji: 04.09.2019 17:21
Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Wojciech Kiebzak

Wojciech Kiebzak
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

90 procent dzieci w Polsce ma wady postawy - najczęściej kręgosłupa, kolan i stóp. Tak wynika z danych Instytutu Matki i Dziecka.

Jak przyznaje dr Wojciech Kiebzak, wojewódzki konsultant w dziedzinie fizjoterapii, a zarazem kierownik Działu Fizjoterapii Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach, wady postawy powoduje kilka czynników. Jednym z nich jest siedzący tryb życia i nieprawidłowa przy tym postawa ciała.

- Należy pamiętać o tym, by podczas siedzenia przy biurku wysuwać zeszyt, książkę, czy klawiaturę komputera do przodu, a jednocześnie odsunąć lekko głowę i siedzisko krzesła do tyłu. To powoduje, że w sposób naturalny, fizjologiczny, bez szczególnych napięć mięśni uzyskujemy zbliżoną sylwetkę, która może być opisana jako sylwetka z wyprostowanym kręgosłupem - opisuje Wojciech Kiebzak.

Jak podkreśla nasz rozmówca, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia, to nie tylko bolące plecy, ale także inne dolegliwości.

- To np. trudności związane z oddychaniem. Do tego dochodzą zaburzenia pracy jelit, zaburzenia emocji, czy zaburzenia zdolności emocjonalnych. Nieprawidłowa postawa ciała prowadzi także do przeciążeń stawów kręgosłupa i jego stopniowej deformacji, jak również do przeciążeń tkanek miękkich, łącznie z bólami kręgosłupa, które oczywiście są wynikiem przeciążeń tkanek miękkich - dodał dr Wojciech Kiebzak.

Powodem wad kręgosłupa u dzieci są również zbyt ciężkie tornistry. Zalecenie Ministra Zdrowia mówi o tym, że plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 procent masy dziecka.

Wady postawy u dzieci, to także efekt ich nadwagi i otyłości. Problem ten dotyczy coraz większej liczby dzieci. Na nadwagę lub otyłości cierpi już niemal co trzeci ośmiolatek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution