101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ćwierć wieku świętokrzyskiego oddziału ARiMR

Data publikacji: 06.09.2019 06:39 / Data aktualizacji: 06.09.2019 17:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.09.2019. Sandomierz. Uroczystości 25lecia istnienia oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Od lewej Zbigniew Piątek  wójt Piekoszowa Andrzej Kryj  poseł PiS i Anna Krupka  wiceminister sporu i turystyki

06.09.2019. Sandomierz. Uroczystości 25-lecia istnienia oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Od lewej: Zbigniew Piątek - wójt Piekoszowa, Andrzej Kryj - poseł PiS i Anna Krupka - wiceminister sporu i turystyki
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Oddział regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach należy do wiodących w kraju - powiedział na uroczystościach z okazji 25-lecia oddziału zorganizowanych w Sandomierzu Tomasz Nowakowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dodał, że przemawiają za tym cyfry, czyli sumy pieniędzy wypłacanych rolnikom z różnych programów wsparcia, a także ogólna sprawność pracy i dobry kontakt z beneficjentami. Prezes Nowakowski powiedział, że największym wyzwaniem jest teraz przygotowanie się do wypłat zaliczek na dopłaty bezpośrednie, które w tym roku po raz pierwszy będą finansowane także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, więc spodziewa się bardzo dużych środków.

Wypłaty zaliczek rozpoczną się 16 października. Prezes Nowakowski dodał, że dużym przedsięwzięciem dla agencji będzie też wypłata odszkodowań za straty spowodowane suszą, ale w tym przypadku nie określono jeszcze terminu.

Józef Cepil, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznał, że jest co świętować. W ciągu minionych 25 lat do świętokrzyskich rolników trafiło w sumie ponad 11 miliardów złotych.

- To strumień pieniędzy, który unowocześnia nasze wsie i pomaga młodym ludziom w planowaniu przyszłości. Średnia wielkość gospodarstw w naszym regionie wynosi 5,6 hektara. To wciąż mało, ale ci młodzi ludzie, którzy zostają tutaj i korzystają z funduszy powiększają swoje areały i mają po 80-100, czy 200 hektarów. To wpływa na ich rozwój - powiedział Józef Cepil.

Lider świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec reprezentował na obchodach premiera rządu Mateusza Morawieckiego. Odczytał jego list skierowany do dyrekcji i pracowników świętokrzyskiej agencji. Parlamentarzysta powiedział nam, że ARiMR wpisuje się w dobry plan dla polskiej wsi. Jest zawsze tam, gdzie rolnicy potrzebują jej wsparcia.

- Jestem bardzo wdzięczny pracownikom agencji, która stoi na straży tego, aby polska wieś mogła rozwijać się w dobrym kierunku. ARiMR przyczyniła się do przyśpieszenia naszej gospodarki, ponieważ rolnictwo jest jej ważną częścią. Jestem przekonany, że dla agencji będą jeszcze lepsze czasy, ponieważ w nowej perspektywie finansowej UE stawiamy na rolnictwo - dodał poseł Krzysztof Lipiec.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka powiedziała, że uroczystości jubileuszowe są ważne, ponieważ służą podsumowaniu ostatnich 25 lat pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. To jedna z przodujących agencji regionalnych w Polsce - dodała wiceminister.

- W rozliczaniu wniosków cały czas wiedziemy prym. Agencja zajmuje pierwsze miejsca, działa sprawnie dla dobra rolników z województwa świętokrzyskiego, które w dużej mierze ma charakter rolniczy. Będziemy starać się wprowadzać jeszcze lepsze  zmiany w jej funkcjonowaniu, ale ten bilans jest dobry - stwierdziła Anna Krupka.

Poseł Andrzej Kryj powiedział, że ARiMR ma duże zasługi dla świętokrzyskiej wsi i ludzi, którzy utrzymują się z rolnictwa.

- Zadania, które otrzymała 25 lat temu agencja, w momencie gdy wchodziliśmy w europejski obszar gospodarczy były bardzo ważne. Trzeba było przygotować rolników, jak i całą branżę rolniczą do tego, aby mogły funkcjonować w zjednoczonej Europie. To się udało dzięki wysiłkowi pracowników i kierownictwa ARiMR, za co bardzo wszystkim dziękuję - dodał poseł Kryj.

Poseł PiS Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa stwierdził, że ARiMR to największa agencja płatnicza w Europie. W województwie świętokrzyskim na dopłaty bezpośrednie wypłacane jest rocznie ponad 600 milionów złotych. Poseł przypomniał, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeszła ostatnio reorganizację całego systemu informatycznego. Wdrożono m.in. elektroniczny system składania wniosków, co wiązało się z wieloma obawami.

- Przeszliśmy naprawdę bardzo duże zmiany, ale z korzyścią dla rolników - dodał poseł Marek Kwitek.

Jeden z rolników Stefan Król z Wincentowa przyznał, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest bardzo pomocna. Za jej pośrednictwem rolnicy otrzymują pieniądze potrzebne m. in. na modernizację i powiększanie gospodarstw, w trudnych przypadkach wypłacane są odszkodowania, a ponadto agencja prowadzi kursy i szkolenia dla rolników, dbając o ich stały rozwój.

Podczas uroczystości jubileuszowych podczas mszy świętej w sandomierskiej bazylice katedralnej poświęcony został sztandar oddziału regionalnego ARiMR w Kielcach. W Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego wręczono odznaczenia zasłużonym pracownikom. Przed siedzibą biura powiatowego ARiMR w Sandomierzu posadzony został pamiątkowy dąb. Z pomocy agencji korzysta w sumie prawie 90 tysięcy świętokrzyskich rolników.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution