101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Cysterna wstydu PO i PSL w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 06.09.2019 12:14
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Występa. 06.09.2019. Cysterna wstydu w Świętokrzyskiem

Występa. 06.09.2019. Cysterna wstydu w Świętokrzyskiem
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Cysterna wstydu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego dojechała do województwa świętokrzyskiego. Objazd ciężarówek oklejonych wizerunkiem Grzegorza Schetyny i Władysława Kosiniaka-Kamysza to element kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości ukazujący niegospodarność i straty budżetu państwa z tytułu nielegalnego obrotu paliwem w latach 2007-2015.

Jak mówi poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, w ciągu ośmiu lat rządów PO-PSL do Polski wjeżdżało dziennie prawie 600 cystern z nielegalnym paliwem, co przyniosło straty dla budżetu państwa w wysokości 68 mld złotych.

- To ogromne pieniądze. 68 mld złotych to dwa lata funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. Za tę kwotę można także przez sześć lat wypłacać świadczenia z tytułu dodatkowej 13 emerytury. Wreszcie za 68 mld złotych, które nie trafiły do budżetu mogło zafunkcjonować 10 tysięcy przedszkoli na terenie całego kraju - dodaje.

Krzysztof Lipiec podkreśla, że przez rozszczelnienie systemu podatkowego w latach rządu PO- PSL dziennie budżet państwa tracił 24 miliony złotych. Za te środki można by wykonać mnóstwo inwestycji, także w województwie świętokrzyskim. Taka kwota pozwoliłaby m.in. na wymianę ośmiu tysięcy lamp ulicznych na energooszczędne, wybudowanie małej pętli świętokrzyskiej czy wykonanie termomodernizacji budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Poseł Marek Kwitek zaznacza, że należy uświadomić Polakom jak wielka była skala strat budżetowych w czasach rządów koalicji PO-PSL. Jak podkreśla, ucierpiały na tym wszystkie dziedziny życia, także rolnictwo.

- Kwota jaką straciliśmy przez nielegalny obrót paliwem jest porównywalna do tej jaką polscy rolnicy otrzymali z tytułu dopłat bezpośrednich w trakcie rządów PO-PSL. Gdyby te 68 mld złotych trafiło na polską wieś, zmiany w rolnictwie mogłyby zdecydowanie przyspieszyć - dodaje.

Zdaniem poseł Marii Zuby, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w latach rządów poprzedniej koalicji wielokrotnie sygnalizowali nieprawidłowości w obrocie paliwem, wówczas jednak nikt nie podjął skutecznych rozwiązań tego problemu.

- Rządzący do końca udawali, że nie wiedzą o tych problemach. Rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafił jednak uszczelnić granicę i wyeliminować nielegalny przepływ paliw do kraju. Dzięki temu możliwa była realizacja szeregu programów cennych dla społeczeństwa i gospodarki - zaznacza.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych podczas spotkania zaapelował do wszystkich Polaków zamierzających głosować na Platformę Obywatelską, aby zastanowili się czy swój głos chcą oddać na ten obóz, który trwonił publiczne pieniądze.

- Zastanówmy się czy chcemy, aby takie osoby reprezentowały Polki i Polaków w parlamencie - do minister Wawrzyk.

Poseł Sylwester Chruszcz, podkreśla, że konwój wstydu PO-PSL pokazuje, że przez osiem lat rządów tych ugrupowań Polska była zwijana.

- Za te miliardy można było wybudować setki kilometrów dróg, obwodnic, czy mostów. Jeśli w ciągu dnia traciliśmy około 24 mln złotych, to w co cztery dni moglibyśmy wybudować szpital i w pełni go wyposażyć. Gdyby te pieniądze trafiły do budżetu bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. A skok cywilizacyjny, który dokonuje się w tym momencie moglibyśmy wykonać zdecydowanie szybciej. Gdyby nie środki stracone przez PO-PSL znacznie szybciej dogonilibyśmy państwa Europy Zachodniej - zaznacza.

Poseł Bogdan Latosiński podkreśla, że proceder, który miał miejsce w czasach ostatnich rządów PO-PSL zachwiał konkurencyjnością wielu firm przewozowych w kraju.

- Sprowadzanie i obrót paliwem drogą okrężną z pominięciem przepisów prawa, utrudniał działalność i funkcjonowanie uczciwym firmom transportowym, które nie mogły być konkurencyjne względem przedsiębiorstw, które dla własnej korzyści naginały przepisy prawa - zaznacza.

Agnieszka Kuś radna powiatu starachowickiego z Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że wyborcy w nadchodzącym głosowaniu nie powinni dopuścić do tego, aby Polacy znów byli okradani na tak wielką skalę, jak w przypadku nielegalnego obrotu paliwem, co miało miejsce za czasów rządów PO-PSL.

Cysterny wstydu PO-PSL w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi odwiedzą wszystkie województwa na terenie całego kraju.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution