101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowy Dzień Weterana. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 06.09.2019 14:59
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.09.2019. Kielce. Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

06.09.2019. Kielce. Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- To były ciężkie czasy - mówili kombatanci, którzy uczestniczyli w obchodach Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kieleckiej katedrze. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek powiedziała, że tegoroczne święto jest szczególne, bo odbywa się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która pochłonęła wiele ofiar, a także zniszczyła polską gospodarkę.

- Dziś mamy jeszcze tę możliwość spotkać weteranów wojennych i podziękować im za to, że troszczyli się o naszą ojczyznę. Modliliśmy się także za tych, którzy polegli i oddali za nas życie. Chcemy poświęcić ten dzień im wszystkim i pokazywać kolejnym pokoleniom, że pamięć o tamtych wydarzeniach i bohaterach jest niezwykle ważna i potrzebna - mówiła.

Trudny okres II wojny światowej wspominał pan Edward Pawelec, pochodzący z Zaborowic w gminie Mniów. Przyznał, że gdy wojna się rozpoczęła miał 16 lat.

- Niemcy nam bardzo dokuczali, nie było co jeść, wszędzie organizowała się partyzantka - wspominał.

- Gdy Niemcy wkraczali do Polski nie walczyłem jeszcze w partyzantce, bo byłem za młody. Ale pamiętam dobrze te czasy. Raz rozbroiłem Niemca. Zabrałem mu uprząż, konia, został z niczym - opowiadał.

Stefan Kowalski z kolei przypominał sobie, że wstąpił do organizacji nieświadomie, gdy miał 12 lat.

- Tata był legionistą, pracował w Kasie Chorych, potem w ubezpieczalni i został przeniesiony. Przed wyjazdem powiedział mi, że idziemy na wycieczkę. Poszedłem z nim w tajne miejsce. Jak się później okazało, szedłem na przysięgę. Inni podnosili palce do góry, to ja także. Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, co robię - przyznaje.

Stefan Kowalski przyznaje, że przeżył rzeź wołyńską, a na ziemię świętokrzyską wrócił w 1943 roku. Działał w oddziałach partyzanckich Antoniego Hedy-Szarego.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba zwróciła uwagę na to, że kombatantów, którzy jeszcze żyją, jest coraz mniej. Dodała, że ich rola wciąż się nie skończyła. Dbają o pamięć o tamtych wydarzeniach i za to należy im się cześć.

- Były to osoby wówczas młode, które nie pytały: Co mi Polsko dasz?. Szli na walkę, gotowi oddać swoją krew i życie, by ocalić swoje rodziny, sąsiadów i polski naród - mówiła.

Senator Krzysztof Słoń przyznał z kolei, że obchody Dnia Weterana na początku września mają szczególny wymiar.

- Wrzesień 1939 to najważniejsza i najstraszniejsza data w naszej historii. Gdy rozpoczęła się wojna, niemal natychmiast utworzyły się w Polsce niepodległościowe formacje, które dały początek podziemnej armii, by mogła ona walczyć z niemieckim i sowieckim okupantem. To były bardzo trudne czasy, więc tym większa powinna być nasza wdzięczność dla tych, którzy jeszcze dzisiaj są wśród nas - mówił.

Podczas uroczystości wręczono 17 pamiątkowych Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla osób zasłużonych dla Ojczyzny. Odznaki otrzymali weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution