101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

80. rocznica bitwy pod Broniną. Odsłonięto pomnik

Data publikacji: 07.09.2019 17:33 / Data aktualizacji: 07.09.2019 19:48
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.09.2019. Bronina. 80. rocznica bitwy pod Broniną. Odsłonięcie pomnika Bohaterów Września 1939 roku

07.09.2019. Bronina. 80. rocznica bitwy pod Broniną. Odsłonięcie pomnika Bohaterów Września 1939 roku
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Pomnik Bohaterów Września 1939 roku przy wojskowej asyście honorowej został odsłonięty w Broninie w gminie Busko-Zdrój. Okazały, około 7-metrowy monument, będzie upamiętniał bohaterów, którzy polegli w jednej z najkrwawszych na ziemi świętokrzyskiej bitew polskiego września, która rozegrała się pod Broniną 9 września 1939 roku.

Pomnik, który stanął na terenie rekreacyjnym obok stawu, wieńczy wielki srebrny orzeł o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 2,5 metra. Pod orłem na ścianach bloku znajdują się znaki pułków. W dolnej zaś części umieszczono m.in. tablicę poświęconą żołnierzom, którzy zginęli w 1939 roku, drugą z opisem Bitwy pod Broniną i trzecią z nazwiskami tych, którzy zostali spaleni żywcem przez Niemców 10 września 1939 roku.

Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju podkreślił, że sobotnia uroczystość ma wielki wymiar wdzięczności. Jak mówi, podkreśla historyczną bitwę, jaka została stoczona pod Broniną 80 lat temu. Jak dodaje, pomnik, który został odsłonięty w okrągłą 80. rocznicę Bitwy pod Broniną, pokazuje szacunek dla tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Dla tych, których sercem rządził honor, patriotyzm i umiłowanie wolności.

- Ponad 200 żołnierzy oddało swoje życie w walkach wrześniowych w Broninie. To oni ofiarowali nam wolność. Dziękuję, że zarówno mieszkańcy Broniny, jak i sołtys dbają o historię, pamięć o żołnierzach, bo o tamtym okresie walki o pokój trzeba pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom - mówi burmistrz.

W programie imprezy znalazło się także wręczenie honorowego tytułu „Zasłużony dla Broniny” oraz „Pierścienia Złotego Orła”. Wręczył je m.in. inicjator postawienia pomnika w Broninie podpułkownik, a zarazem sołtys Stanisław Kozioł. Jak dodaje, ludzie, którzy zostali odznaczeni wspierali budowę pomnika nie tylko finansowo, ale i sami ciężko pracowali.

- Emocje towarzyszyły nam kilka miesięcy. To była ciężka praca. Większość prac przebiegała w formie wolontariatu. Aktywnie włączył się m.in. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego koła numer 5, seniorzy, harcerze, Buskie Stowarzyszenie Pro Memoria czy Automobil Klub - wymienia sołtys.

Uroczystość poprzedziła polowa msza święta w intencji żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Broniną oraz mieszkańców Broniny, której przewodniczył ksiądz generał Stanisław Rospondek, kapelan kombatantów diecezji częstochowskiej, w asyście kapłanów. Nie zabrakło również apelu poległych, a całość uświetniła orkiestra dęta z Wiślicy.

Wieczorem zapłonęło 200 kaganków ustawionych przy pomniku w Broninie. To symbol uczczenia 200 poległych żołnierzy. Po wypaleniu znicza kaganek będzie można zabrać do domu na pamiątkę 80. rocznicy Bitwy pod Broniną.

Sobotnie uroczystości zakończył piknik rodzinny.

Przypomnijmy, że monument stał do niedawna przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury i upamiętniał Armię Czerwoną. W 2017 roku, o jego przeniesieniu i zmianie upamiętnienia zdecydowali radni. Decyzja była następstwem negatywnych opinii kuracjuszy, mieszkańców gminy oraz ustawy dekomunizacyjnej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution