101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzież miała okazję poznać życie przodków

Data publikacji: 09.09.2019 19:36
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze
09.09.2019. Starachowice. Piknik Od Praslowian do Polaków w Muzeum Przyrody i Techniki

09.09.2019. Starachowice. Piknik Od Praslowian do Polaków w Muzeum Przyrody i Techniki
Fot. Muzeum Przyrody i Techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się piknik historyczny „Od Prasłowian do Polaków”. To wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Ekomuzeum było pierwszą instytucją w powiecie starachowickim, która włączyła się w organizację tych wydarzeń - przypomina dyrektor placówki Paweł Kołodziejski.

Celem spotkań jest pokazywanie życia codziennego naszych przodków, co pozwala zrozumieć ich działania i przybliża odległe w historii wydarzenia.

W tym roku hasłem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Polski splot”. Zdaniem Pawła Kołodziejskiego - można te słowa interpretować wielorako, ale w spotkaniu przygotowanym przez starachowickie muzeum to splot codziennych obowiązków, które towarzyszyły Polakom w XIX i XX wieku.

Podczas otwartego pikniku na terenie archeoparku przygotowane były stoiska grup rekonstrukcyjnych i twórców podtrzymujących dawne zawody. Grupa z Maleńca pokazywała szpital polowy oraz metodę działania broni czarnoprochowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystrzały z armaty. Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki pokazywali, jak się wyrabiało cegły. Z lessu, czyli gliny, zmieszanego z sieczką, powstawały czerwone cegły.

Kazimierz Kopeć, rzeźbiarz ze Starachowic pokazywał dzieciom, jak z kawałka drewna powstaje rzeźba. Zaznaczył, że obecnie dawne rzemiosła wymierają, coraz mniej jest świątkarzy, jak on sam, czy np. garncarzy. Sposobem na przechowywanie umiejętności jest szkółka rzeźbiarska, którą artysta prowadzi dla najmłodszych.

Agnieszka Szczykutowicz z mamą i córką odwzorowały XIX-wieczną pracownię krawiecką. Były maszyny Singera, stare nożyce do cięcia materiału i odpowiednie stroje. Część z nich to repliki ubrań sprzed półtora wieku, a część to stylizacje nawiązujące do mody popowstaniowej.
Młodzież i dzieci mogli także poznać tajniki prania na tarze czy sporządzania "bibuły", czyli nielegalnych druków z okresu stanu wojennego.

Kolejna propozycja Ekomuzeum na Europejskie Dni Dziedzictwa to piknik „Mnisi i hutnicy”, który odbędzie się w Wąchocku od 13 do 15 września.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution