101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jakie będzie Świętokrzyskie w 2030 roku?

Data publikacji: 10.09.2019 12:45
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.09.2019 Kielce. Urząd marszałkowski. Spotkanie dotyczące strategii rozwoju województwa. Przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś wicemarszałek Renata Janik i marszałek Andrzej Bętkowski

10.09.2019 Kielce. Urząd marszałkowski. Spotkanie dotyczące strategii rozwoju województwa. Przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś, wicemarszałek Renata Janik i marszałek Andrzej Bętkowski
Fot. Zbigniew Masternak / Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Jak będzie rozwijało się województwo świętokrzyskie w najbliższych latach? Dziś rozpoczęły się prace zespołu świętokrzyskie 2030+, czyli grupy ekspertów, która opracuje najważniejszy dokument w regionie. To on zadecyduje o tym, jak będzie wyglądało i w którą stronę będzie rozwijało się Świętokrzyskie.

Zespół składający się między innymi z wójtów, burmistrzów, przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz organizacji pozarządowych został powołany przez władze województwa. Jak mówi marszałek Andrzej Bętkowski, skład jest bardzo przemyślany.

- Chcemy wypracowywać nasze pomysły, które będą zbieżne ze strategią odpowiedzialnego rozwoju realizowaną przez rząd, a także nową perspektywą unijną. Musimy wypracować takie rozwiązania, które pozwolą nam pozyskać jak najwięcej pieniędzy unijnych w nowym rozdaniu - mówi.

Wicemarszałek Renata Janik dodaje, że w najbliższych latach w ramach funduszu społecznego duży nacisk trzeba będzie położyć między innymi na szkolnictwo zawodowe.

- Ważne będzie też tworzenie domów opieki społecznej, bo społeczeństwo się starzeje. My już teraz korzystając z funduszy unijnych, staramy się je tak przesuwać, by finansować działania najbardziej potrzebne dla mieszkańców. Inwestujemy w żłobki, przedszkola, świetlice środowiskowe. Mniejszy nacisk z kolei trzeba będzie położyć na walkę z bezrobociem, bo jak wiemy - jest ono coraz niższe - mówi wicemarszałek.

Andrzej Pruś przyznaje, że odwiedza samorządowców i na ich potrzeby chciałby zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu strategii.

- Tutaj potrzeba 30 kilometrów kanalizacji, gdzie indziej hali sportowej. Tworzy się powoli plan potrzeb gmin i powiatów, które może nie w szczegółach, ale ogólnym zarysie odpowiedzą na pytanie, czego w tej chwili trzeba samorządom. Na pewno brakuje nam kilkaset kilometrów kanalizacji w regionie i to musi być priorytet w opracowywanej strategii - mówi.

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, który także uczestniczy w pracach zaznacza, że zwróci uwagę na problemy związane z tworzeniem miejsc pracy i ich dostępem. Przede wszystkim liczy na otworzenie nowych, stabilnych stanowisk pracy, a także rozwój infrastruktury w regionie np. inwestycji w szybką kolej i autostrady, które zatrzymałyby w regionie przedsiębiorców.

Strategia ma powstać do końca 2019 roku, potem zostanie poddana konsultacjom, a następnie zatwierdzona przez sejmik województwa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution