101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowy bus dla podopiecznych „Szansy”

Data publikacji: 10.09.2019 17:47
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.09.2019. Ostrowiec Św. Przekazanie nowego busa dla Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Szansa

10.09.2019. Ostrowiec Św. Przekazanie nowego busa dla Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Szansa
Fot. Radio Kielce

Nowy pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych trafił do Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Szansa” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bus, który może przewieźć osiem osób, w tym dwie na wózkach inwalidzkich, został uroczyście przekazany przez szefa świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzeja Michalskiego.

Jak nas poinformował, samochód w takiej instytucji to rzecz ważna, służąca wyłącznie osobom niepełnosprawnym m. in. do podróżowania na rehabilitację.

W tym roku świętokrzyski PFRON w skali województwa dla WTZ i placówek edukacyjnych przeznaczył ponad 3,5 mln zł. Za to zakupionych zostało 21 busów i 4 autobusy.

Kierownik WTZ „Szansa” Robert Rogala informuje, że już w ubiegłym roku udało się uzyskać dofinansowanie na zakup nowego busa. Dodaje, że podopieczni warsztatów doceniają wymianę taboru i cieszą się z dobrych warunków, bo trasy, które pokonują, są imponujące. Stary bus został zlicytowany, co dało pieniądze na wkład własny do zakupu przekazywanego  pojazdu. Podopieczni „Szansy” są znani z tego, że osiągają sukcesy w różnych dyscyplinach sportu, często wyjeżdżają na zawody w Polsce, a nawet w Europie.

Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak dodaje, że wkrótce zwróci się do PFRON-u z kolejnymi prośbami. Jedna z nich dotyczy dofinansowania zakupu windy dla niepełnosprawnych, która zamontowana zostanie w remontowanym obecnie Pałacu Wielopolskich. Po pożarze, do jakiego doszło w jednym z Domów Pomocy Społecznej konieczny jest remont, starostwo poprosi o dofinansowanie remontu łazienek.

Senator Jarosław Rusiecki mówi, że w ciągu ostatnich czterech lat do jednostek powiatu ostrowieckiego, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi, trafiła pokaźna suma 867 tysięcy złotych. Głównie z tych środków kupowano busy, remontowano też łazienki, a Powiatowy Urząd Pracy otrzymał 200 tysięcy złotych na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych.

Z kolei poseł Andrzej Kryj dodaje, że przekierowanie pieniędzy na ten cel zależało też w znacznej mierze od parlamentarzystów oraz od rządu, który chce wspierać osoby niepełnosprawne. Parlamentarzysta uważa, że gdyby nie obecna filozofia rządu o to, aby zauważać potrzeby osób niepełnosprawnych, takim mieszkańcom Ostrowca, jak i powiatu żyłoby się znacznie trudniej.

Całkowity koszt zakupu busa to ponad 137 tysięcy złotych, z czego PFRON dofinansował 80 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution