101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Fotografie Pierścińskiego na wystawie w Kaliningradzie

Data publikacji: 11.09.2019 06:23
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Galerii Worota w Kaliningradzie otwarta została wystawa fotografii twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu Pawła Pierścińskiego. To wspólne przedsięwzięcie Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach i Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

Jest to fragment większej, bo liczącej 100 fotografii kolekcji powstałej w ramach projektu dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład tego zbioru wchodzą zdjęcia z wszystkich dziedzin, którymi zajmował się Paweł Pierściński, natomiast jak podkreśla Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, w Kaliningradzie został pokazana tylko jej fragment.

- Na wystawie zatytułowanej „Czas krajobrazu” widzowie zobaczą 24 fotografie Pawła Pierścińskiego z okresu Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, które pokazują, w jak różnorodny sposób artysta traktował pejzaż. Są to zarówno klasyczne fotografie krajobrazowe, jak i fotokolaże i fotomontaże. Rosjanie mogą oglądać ikoniczne prace mistrza, między innymi „Sinusoidę”, „Gołoborze na Łysej Górze”, „Grodzisko w Stradowie”, „Słońce fotograficzne”, „Ziemię” czy „Poletko”. Ekspozycja w Kaliningradzie otwarta będzie do 23 września. Jednocześnie inny fragment wystawy Pawła Pierścińskiego - fotokolaże, fotografie krajobrazowe, akty i kultowe zdjęcia z Huty Ostrowiec będzie prezentowany w nowej galerii fotografii w Ostrowieckim Browarze Kultury. Wernisaż wystawy, który odbędzie się 13 września będzie jednym z punktów programu otwarcia nowej instytucji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ważnym elementem promocji twórczości mistrza krajobrazu jest album „Paweł Pierściński. Fotografia”, który ukazał się nakładem BWA w grudniu 2018 roku. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Paweł Pierściński (1938-2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000) oraz „Kielecka Szkoła Krajobrazu” (2002). Twórca kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy - 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution