101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Małgorzata Kiebzak: ciężko chorzy zostaną szybciej przyjęci

Data publikacji: 11.09.2019 09:09
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Małgorzata Kiebzak  dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ

Na zdjęciu: Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ
Kielce. 16.07.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Nowe zasady funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych powinny znacznie usprawnić pracę i skrócić kolejki pacjentów - uważa dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak.

Od 1 października chorzy będą wstępnie kwalifikowani przez lekarza, który oceni ich zdrowie według 5-stopniowej skali. Przyznany kolor czerwony, pomarańczowy i żółty - oznacza, że te osoby wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Pozostali muszą czekać, albo zostaną przekierowani do innych placówek medycznych. 

Zdaniem Małgorzaty Kiebzak nowe rozwiązanie powinno znacznie usprawnić pracę. Ciężko chorzy zostaną szybciej przyjęci, a pozostali otrzymując kolor zielony lub niebieski będą czekać, albo powinni szukać pomocy w przychodniach lub wyznaczonych miejscach nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Świętokrzyski oddział NFZ przeprowadził już wstępny monitoring szpitali i ich przygotowanie do nowych realiów pracy.

Jak mówi dyrektor NFZ, zadowolona jest przede wszystkim kadra medyczna. Mniejsze kolejki to większy komfort i mniej nerwowych sytuacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dwukrotnie zwiększono wyceny na SOR-ach, co pozwoli szpitalom na przygotowanie się do nowego systemu wstępnej oceny zdrowa pacjentów.

Małgorzata Kiebzak pozytywnie oceniła także inicjatywę zarządu województwa dotyczącą uruchomienia na szpitalnych oddziałach internistycznych ostrych dyżurów. Pomysł wymaga jeszcze konsultacji dotyczących grafiku i finansowania, ale może skutecznie odciążyć SOR-y.

Dziś w Warszawie zapadnie decyzja o budowie siedziby NFZ w Kielcach w nowej lokalizacji przy ulicy Langiewicza. Centrala funduszu musi wyrazić zgodę na zamienię działek, co otworzy formalną drogę do realizacji inwestycji.

Posłuchaj rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution