101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Duże zmiany w PUP w Kielcach. Będzie mniej kierowników

Data publikacji: 11.09.2019 14:44
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.09.2019. Kielce. Konferencja w Starostwie Powiatowym. Na zdjęciu od lewej Tomasz Pleban  wicestarosta kielecki Mirosław Gębski  starosta kielecki i Grzegorz Piwko  pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach

11.09.2019. Kielce. Konferencja w Starostwie Powiatowym. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Pleban - wicestarosta kielecki, Mirosław Gębski - starosta kielecki i Grzegorz Piwko - pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach
Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

25 osób straci pracę w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach. Redukcja zatrudnienia, która ma potrwać do końca przyszłego roku, to efekt zmniejszającego się bezrobocia i przerostów kadrowych w tej instytucji. Władze powiatu kieleckiego, nadzorujące instytucję, pierwsze zwolnienia wręczyły już dziś.

- Obecnie w instytucji pracuje 195 osób, na koniec 2018 roku było ich aż 208. Zwolnienia wymusiła nowa struktura organizacyjna urzędu - informuje starosta kielecki Mirosław Gębski.

- Zarząd powiatu kieleckiego przyjął zmiany w regulaminie organizacyjnym Powiatowego Urzędu Pracy. Zmniejszamy liczbę pracowników, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Zmiany mają też usprawnić funkcjonowanie instytucji. Chcemy, by walka z bezrobociem była bardziej skuteczna - podkreślał starosta.

Zlikwidowane zostają wydziały, które sztucznie wymuszały zatrudnianie dużej liczby pracowników. Ich utrzymanie było nierentowne. Zmiany mają wygenerować oszczędności na poziomie 700 tysięcy rocznie.

- Pracę stracą przede wszystkim kierownicy, których jest za dużo - podkreśla Grzegorz Piwko, pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

- Liczba kierowników spadnie z 20 do 12, a na stanowiskach samodzielnych będziemy zamiast pięciu, zatrudniać dwie osoby. Rozmawiałem już z pracownikami. Niektórzy mają możliwość przejść do innych zadań, inni odejdą wkrótce na emerytury, ale z częścią będziemy musieli się pożegnać - wyjaśniał.

Ujednolicone mają być także, obecnie bardzo zróżnicowane pensje kierowników. Grzegorz Piwko tłumaczy, że pracownicy mają podobne zakresy obowiązków, a ich zarobki są nieporównywalne. Najlepiej zarabiający otrzymują pensję w wysokości 7 tysięcy zł brutto, inni zarabiają w granicach 4 tysięcy zł brutto. Duże rozbieżności są także między pracownikami niższego szczebla – na przykład jeden inspektor pracy zarabia około 4300 złotych miesięcznie, a inny już 2600 złotych za ten sam okres pracy i podobne obowiązki.

- Zmiany w Powiatowym Urzędzie Pracy to także nowa jakość instytucji - podkreśla wicestarosta Tomasz Pleban. 

- Rynek pracy się zmienił i trzeba dostosować do niego ofertę - mówił. Urząd ma teraz postawić na aktywizację osób bezrobotnych, tworzenie nowych stanowisk pracy, a także pomoc w tym zakresie przedsiębiorcom.

Wśród zwalnianych osób nie ma Małgorzaty Stanioch, byłej dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, która dziś piastuje stanowisko wicedyrektora. Jest w okresie ochronnym, prawdopodobniej w kwietniu przyszłego roku przejdzie na emeryturę. Za kilka tygodni ma zostać ogłoszony konkurs na nowego szefa placówki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution