101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Duże zmiany w PUP w Kielcach. Będzie mniej kierowników

Data publikacji: 11.09.2019 14:44
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.09.2019. Kielce. Konferencja w Starostwie Powiatowym. Na zdjęciu od lewej Tomasz Pleban  wicestarosta kielecki Mirosław Gębski  starosta kielecki i Grzegorz Piwko  pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach

11.09.2019. Kielce. Konferencja w Starostwie Powiatowym. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Pleban - wicestarosta kielecki, Mirosław Gębski - starosta kielecki i Grzegorz Piwko - pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach
Fot. Starostwo Powiatowe w Kielcach

25 osób straci pracę w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach. Redukcja zatrudnienia, która ma potrwać do końca przyszłego roku, to efekt zmniejszającego się bezrobocia i przerostów kadrowych w tej instytucji. Władze powiatu kieleckiego, nadzorujące instytucję, pierwsze zwolnienia wręczyły już dziś.

- Obecnie w instytucji pracuje 195 osób, na koniec 2018 roku było ich aż 208. Zwolnienia wymusiła nowa struktura organizacyjna urzędu - informuje starosta kielecki Mirosław Gębski.

- Zarząd powiatu kieleckiego przyjął zmiany w regulaminie organizacyjnym Powiatowego Urzędu Pracy. Zmniejszamy liczbę pracowników, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Zmiany mają też usprawnić funkcjonowanie instytucji. Chcemy, by walka z bezrobociem była bardziej skuteczna - podkreślał starosta.

Zlikwidowane zostają wydziały, które sztucznie wymuszały zatrudnianie dużej liczby pracowników. Ich utrzymanie było nierentowne. Zmiany mają wygenerować oszczędności na poziomie 700 tysięcy rocznie.

- Pracę stracą przede wszystkim kierownicy, których jest za dużo - podkreśla Grzegorz Piwko, pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

- Liczba kierowników spadnie z 20 do 12, a na stanowiskach samodzielnych będziemy zamiast pięciu, zatrudniać dwie osoby. Rozmawiałem już z pracownikami. Niektórzy mają możliwość przejść do innych zadań, inni odejdą wkrótce na emerytury, ale z częścią będziemy musieli się pożegnać - wyjaśniał.

Ujednolicone mają być także, obecnie bardzo zróżnicowane pensje kierowników. Grzegorz Piwko tłumaczy, że pracownicy mają podobne zakresy obowiązków, a ich zarobki są nieporównywalne. Najlepiej zarabiający otrzymują pensję w wysokości 7 tysięcy zł brutto, inni zarabiają w granicach 4 tysięcy zł brutto. Duże rozbieżności są także między pracownikami niższego szczebla – na przykład jeden inspektor pracy zarabia około 4300 złotych miesięcznie, a inny już 2600 złotych za ten sam okres pracy i podobne obowiązki.

- Zmiany w Powiatowym Urzędzie Pracy to także nowa jakość instytucji - podkreśla wicestarosta Tomasz Pleban. 

- Rynek pracy się zmienił i trzeba dostosować do niego ofertę - mówił. Urząd ma teraz postawić na aktywizację osób bezrobotnych, tworzenie nowych stanowisk pracy, a także pomoc w tym zakresie przedsiębiorcom.

Wśród zwalnianych osób nie ma Małgorzaty Stanioch, byłej dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, która dziś piastuje stanowisko wicedyrektora. Jest w okresie ochronnym, prawdopodobniej w kwietniu przyszłego roku przejdzie na emeryturę. Za kilka tygodni ma zostać ogłoszony konkurs na nowego szefa placówki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution