101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy posiarkowe wyrobisko doprowadzi do zalania trzech gmin?

Data publikacji: 11.09.2019 14:45
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Piaseczno. Wyrobisko pokopalniane

Piaseczno. Wyrobisko pokopalniane
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zarządy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego chcą wspólnie rozwiązać problem z wyrobiskiem posiarkowym w Piasecznie, w gminie Łoniów.

Podczas wspólnego posiedzenia, które odbyło się w Sandomierzu wystosowano stanowisko do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, z prośbą o wsparcie tych działań, ponieważ samorządy same nie poradzą sobie z kosztami zabezpieczenia dawnej kopalni.

Wyrobiskiem administruje podkarpacka Kopalnia Machów S.A., będąca od lat w stanie likwidacji. W 2020 roku skończą się jej rządowe pieniądze na utrzymanie wyrobiska w stanie bezpiecznym dla mieszkańców i środowiska. W wyrobisku posiarkowym gromadzi się woda napływająca z sąsiednich terenów. Trzeba ją stale odpompowywać, bo w innym wypadku podtopi domy i gospodarstwa sadownicze w gminie Łoniów, ale także dwóch sąsiednich, czyli Koprzywnicy i Samborcu.

Marszałek województwa świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski podkreśla, że nie można utrzymywać obecnego stanu tymczasowości, konieczne są konkretne decyzje.

- Albo skierowane zostaną kolejne środki na przepompowywanie wody, albo na odszkodowania dla rolników i przywrócenie pierwotnego stanu tego terenu, czego raczej chciałbym uniknąć - dodaje marszałek.

11.09.2019. Sandomierz. Wspólne posiedzenie w sprawie wyrobiska. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - członek zarządu województwa świętokrzyskiego i Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dyrektor naczelny Kopalni Machów - Józef Motyka mówi, że z ekspertyz i projektu technicznego wynika, że najlepszym rozwiązaniem byłoby osiągnięcie w zbiorniku kopalni poziomu takiego, jak w Wiśle, czyli 146 centymetrów. W tym celu, trzeba jednak uporządkować gospodarkę wodną na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, czyli wybudować odpowiedni system melioracyjny.

- Sądzę, że jedynie współpraca między samorządami i rządem może doprowadzić do tego, że przyjmiemy konkretne rozwiązania. Albo inwestycja w meliorację, albo pieniądze na dalsze przepompowywanie wody - dodaje Józef Motyka.

Problem z utrzymaniem dawnej kopalni w Piasecznie ciągnie się od kilkunastu lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution