101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Miejskie stypendia dla najlepszych uczniów, zamiast dla ukraińskich studentów?

Data publikacji: 11.09.2019 14:51
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Marcin Różycki  zastępca prezydenta Kielc

Na zdjęciu: Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zamiast wypłacać stypendia dla studentów z Winnicy na Ukrainie, władze Kielc chcą nagradzać najlepszych absolwentów szkół średnich z Polski i zagranicy. Ma to przyciągać kandydatów na kieleckie uczelnie.

Jak mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc, jest już projekt uchwały w tej sprawie.

- Są trzy podstawowe warunki, od których zależy, czy student pierwszego roku może otrzymać stypendium. Najważniejsze to oczywiście świadectwo i wynik matury. W przypadku osób spoza Polski będą odpowiednie przeliczniki stopni. Dodatkowe punkty otrzymają laureaci olimpiad, podobnie wynagrodzimy działalność społeczną - tłumaczy Marcin Różycki.

Stypendium ma wynosić do 500 złotych miesięcznie i otrzyma je 50 najlepszych kandydatów. Pieniądze będą dostawali przez rok.

Jarosław Karyś, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta ostrożnie wypowiada się na temat pomysłu nowej formuły stypendiów. Jak mówi obecny system działa bardzo dobrze.

- Widzimy pewne wady nowego rozwiązania, dlatego jestem dość sceptyczny wobec zmiany formuły. Ale niczego nie przesądzam. We wtorek mamy spotkanie klubu radnych i będziemy wspólnie analizowali projekt uchwały - mówi Jarosław Karyś.

Zdaniem Marcina Różyckiego, na zmianie formuły nie stracą obecni stypendyści z Winnicy. Co więcej, dodatkowe punkty przy ubieganiu się o pieniądze będą mieli absolwenci szkół w miastach partnerskich Kielc. Jak podkreśla zastępca prezydenta, nowa formuła jest potrzebna, bo daje szansę na stypendium uczniom kieleckich szkół średnich. W przyszłym tygodniu projekt uchwały trafi na sesję Rady Miasta.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution