101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ministerstwo nauki wspiera marsjańskie zawody [PROGRAM]

Data publikacji: 11.09.2019 15:01
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.09.2019. Kielce. Poseł Michał Cieślak przekazał czek na organizację European Rover Challenge. Na zdjęciu od lewej Michał Cieślak  poseł i Robert Lubański  prezes Mars Society Polska

11.09.2019. Kielce. Poseł Michał Cieślak przekazał czek na organizację European Rover Challenge. Na zdjęciu (od lewej): Michał Cieślak - poseł i Robert Lubański - prezes Mars Society Polska
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Fragment marsjańskiego krateru przypomina teren kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. W piątek rozpocznie się tam European Rover Challenge, czyli zawody konstruktorów łazików marsjańskich. Głównym organizatorem wydarzenia jest Mars Society Polska, przy współpracy Politechniki Świętokrzyskiej.

Zawody wspiera finansowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Michał Cieślak, poseł Porozumienia przekazał organizatorom, w imieniu wicepremiera Jarosława Gowina, czek na pół milina złotych. Jak mówi parlamentarzysta, European Rover Challenge to doskonała okazja do promocji zarówno regionu, jak i nauki.

- Nie bez powodu, konkurs łazików marsjańskich odbywa się na Politechnice Świętokrzyskiej. Uczelnia jest partnerem, dlatego że jest idealnym miejscem do tego, żeby młode osoby kształcić w tym obszarze - mówi parlamentarzysta.

Michał Cieślak ma nadzieję, że w przyszłości zawody również będą odbywały się w Kielcach, na przykład na terenie Targów Kielce.

Robert Lubański, prezes Mars Society Poland mówi, że w tym roku zobaczymy roboty z całego świata. Swoje łaziki przywiozą ekipy z Kolumbii, Bangladeszu, Indii, Kanady, czy Włoch. W sumie do konkursu zakwalifikowało się 40 drużyn. Jak mówi konkurencje, które zaplanowano będą zbliżone do tych, które były w ubiegłym roku. Ale nie identyczne.

- Stawiamy na to, żeby konstrukcje zawierały w sobie coraz większą dozę automatyki, tak żeby roboty wykonywały zadania nie tylko zlecone przez operatorów, ale też część w systemie autonomicznym - powiedział Robert Lubański.

Politechnika Świętokrzyska wystawia dwie drużyny, w tym faworytów - zespół Impuls. To tegoroczni zwycięzcy zawodów University Rover Challenge, które odbywały się na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

Na konstruktorów czeka trudny tor zaprojektowany przez ekspertkę, Annę Łosiak, doktor geologii planetarnej i znawczynię kraterów meteorytowych. Jak mówi, do stworzenia toru wykorzystane zostały dolomity z Kopalni Józefka. Na Marsie co prawda dolomitu prawie nie ma, ale na torze doskonale odwzorowuje on marsjańskie piaskowce i bazalty.

- Pod względem właściwości mechanicznych jest bardzo podobny. Są małe, cienkie fragmenciki, które mogą wkręcić się w koła. Mamy też większe głazy, a mars jest bardzo skalistą planetą. Jesteśmy w stanie dzięki temu materiałowi utrudnić życie naszym zawodnikom - powiedziała Anna Łosiak.

European Rover Challenge to nie tylko zawody łazików. Od piątku do niedzieli w Politechnice Świętokrzyskiej będą odbywały się też prelekcje naukowo-edukacyjne, np. na temat tego, jak zdobyć pracę w przemyśle kosmicznym.

Strefa pokazów naukowo-technologicznych będzie działać równolegle z zawodami robotów marsjańskich w godzinach 10 - 17. Wstęp na teren całego wydarzenia jest bezpłatny.

Program European Rover Challenge

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution