101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie i podkarpackie wspólnie realizują inwestycje drogowe

Data publikacji: 11.09.2019 16:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.09.2019. Sandomierz. Wspólne posiedzenie zarządów województw świętokrzyskiego i podkarpackiego

11.09.2019. Sandomierz. Wspólne posiedzenie zarządów województw świętokrzyskiego i podkarpackiego
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

​Zarządy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego podejmować będą wspólne działania na rzecz inwestycji drogowych i kolejowych. Podczas wspólnego posiedzenia obu zarządów, które odbyło się w Zamku Królewskim w Sandomierzu wystosowano stanowisko do Ministra Rozwoju Krzysztofa Kwiecińskiego w sprawie wsparcia inwestycji, które polepszą komunikację w obu regionach. Chodzi m. in. po budowę drogi S74.

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego przypomniał, że były pewne problemy, jak chociażby w miejscowości Mniów, gdzie długo toczył się spór, który spośród czterech wariantów przebiegu drogi wybrać.

- Uważam, że przebrnęliśmy przez najtrudniejsze momenty i przy dobrej współpracy  z województwem podkarpackim uda się sprawnie to zadanie zrealizować - dodał Mariusz Gosek.

Na liście wspólnych priorytetów dla województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego jest również modernizacja linii kolejowej nr 25, która biegnie m. in. przez Końskie, Skarżysko na Podkarpacie. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że dzięki modernizacji tej linii skrócony zostanie dojazd do Warszawy, nawet o półtorej godziny.

- To są żywotne interesy gospodarcze i społeczne naszych obu województw. To jest ważne, aby wiele rzeczy robić razem, bo to zmniejsza koszty, powoduje, że relacje pomiędzy regionami będą bardziej skuteczne i efektywne - stwierdził marszałek Ortyl.

W ramach wspólnych inwestycji z zakresu infrastruktury komunikacyjnej są także wiślane trasy rowerowe. Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powiedział, że warto wejść w ten program realizowany już w górnym biegu Wisły. Po pierwsze jest na to zapotrzebowanie, a  po drugie, takie trasy wzdłuż Wisły biegną w większości po wałach, nie trzeba ich budować od podstaw, są tańsze od budowy ścieżek rowerowych w miastach i w ich sąsiedztwie.

Na wspólnym posiedzeniu zarządów poruszono również temat szklaków łączących zwiedzanie zabytkowych miejsc z walorami przyrodniczymi. Taki program realizuje już Podkarpacie. Województwo świętokrzyskie zainteresowane jest tym pomysłem i będzie go wdrażać.

11.09.2019. Sandomierz. Wspólne posiedzenie zarządów województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiegoFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution