101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Premier Morawiecki gościem European Rover Challenge

Data publikacji: 11.09.2019 17:49
Autor: Katarzyna Podraza , Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.09.2019. Lublin. Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Na zdjęciu Mateusz Morawiecki  premier

07.09.2019. Lublin. Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki - premier
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na zaproszenie lidera świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, posła Krzysztofa Lipca premier Mateusz Morawiecki, w najbliższą niedzielę, 15 września, odwiedzi European Rover Challenge - Międzynarodowe zawody robotów mobilnych, które już w najbliższy piątek rozpoczynają się na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

W niedzielę zaplanowano również spotkania z mieszkańcami naszego regionu. O 17.30 rozpocznie się wizyta premiera w Busku - Zdroju.

Przypomnijmy, w piątej edycji European Rover Challenge rywalizować będzie 40 zespołów z 15 krajów świata. Trwają ostatnie przygotowania. Teren kampusu Politechniki Świętokrzyskiej przypomina teraz fragment marsjańskiego krateru. Głównym organizatorem wydarzenia jest Mars Society Polska, przy współpracy Politechniki Świętokrzyskiej. Zawody wspiera finansowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Robert Lubański, prezes Mars Society Poland mówi, że w tym roku zobaczymy roboty z całego świata. Swoje łaziki przywiozą ekipy z Kolumbii, Bangladeszu, Indii, Kanady, czy Włoch. W sumie do konkursu zakwalifikowało się 40 drużyn. Jak mówi konkurencje, które zaplanowano będą zbliżone do tych, które były w ubiegłym roku. Ale nie identyczne.

Politechnika Świętokrzyska wystawia dwie drużyny, w tym faworytów - zespół Impuls. To tegoroczni zwycięzcy zawodów University Rover Challenge, które odbywały się na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

Na konstruktorów czeka trudny tor zaprojektowany przez ekspertkę, Annę Łosiak, doktor geologii planetarnej i znawczynię kraterów meteorytowych. Jak mówi, do stworzenia toru wykorzystane zostały dolomity z kopalni Józefka. Na Marsie co prawda dolomitu prawie nie ma, ale na torze doskonale odwzorowuje on marsjańskie piaskowce i bazalty.

- Pod względem właściwości mechanicznych jest bardzo podobny. Są małe, cienkie fragmenciki, które mogą wkręcić się w koła. Mamy też większe głazy, a mars jest bardzo skalistą planetą. Jesteśmy w stanie dzięki temu materiałowi utrudnić życie naszym zawodnikom - powiedziała Anna Łosiak.

European Rover Challenge to nie tylko zawody łazików. Od piątku do niedzieli w Politechnice Świętokrzyskiej będą odbywały się też prelekcje naukowo-edukacyjne. Na przykład na temat tego, jak zdobyć pracę w przemyśle kosmicznym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution