101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ukazał się trzeci tom „Encyklopedii Solidarności”

Data publikacji: 12.09.2019 10:03
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Centrum Edukacyjne Przystanek Historia IPN przy ul. Warszawskiej w Kielcach

Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN przy ul. Warszawskiej w Kielcach
Kielce. 18.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Trzeci tom „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989” zostanie zaprezentowany dziś w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach. Promocja jest elementem tegorocznych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 roku.

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” przypomniał, że pierwszy tom wydano w 2010 roku, w przygotowaniu są przynajmniej kolejne dwa. Dodał, że każdy z tomów jest uzupełnieniem poprzednich.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że jest to godne pochwały przedsięwzięcie społeczne zainicjowane przez Stowarzyszenie Pokolenie ze Śląska. Dla badacza, czy dla czytelnika może to jednak stwarzać pewne trudności przy poszukiwaniu, ponieważ to nie jest układ, ani chronologiczny, ani alfabetyczny. Trzeba sprawdzać każdy tom, czy jest w nim dane hasło, a jeśli nie ma, to pewnie ukaże się w jednym z kolejnych. W trzecim jest sporo biogramów z naszego województwa. Są też opracowania dotyczące niektórych struktur związku i wydawnictw związkowych - dodał przewodniczący.

Waldemar Bartosz zwrócił również uwagę, że historia najnowsza Polski jest bardzo bogata i nie jest do końca opisana, ale „Encyklopedia Solidarności”, to nie jedyna tego typu inicjatywa. Podobne badania prowadzone są również w naszym regionie. Np. Stowarzyszenie Wolni i Solidarni wydało trzecie opracowanie dotyczące opozycji w Starachowicach i w oparciu o archiwa, przede wszystkim IPN, zaczyna badać opozycję lat 80-tych na terenie województwa świętokrzyskiego - zaznaczył szef świętokrzyskiej „Solidarności”.

W trzecim tomie opublikowano ponad półtora tysiąca tekstów. Wśród nich należy wymienić m. in. struktury legalne, jawne i podziemne NSZZ „Solidarność, czasopisma wydawane poza cenzurą, ośrodki odosobnienia, niezależne oficyny wydawnicze, wydarzenia, a także parafie, duszpasterstwa akademickie i Duszpasterstwa Ludzi Pracy, które odegrały istotną rolę dla rozwoju i funkcjonowania środowisk opozycji w wielu miastach Polski.

W przygotowaniu tomu III „Encyklopedii Solidarności” brali udział także autorzy z Kielc, Ostrowca Św. i Starachowic. Publikacja została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie”. Patronat honorowy nad promocją objął Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

Wydarzenie w „Przystanku Historia” IPN rozpocznie się w o godzinie 17.00, a uświetni je recital pieśni patriotycznych w wykonaniu Artura Bińka.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution