101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Utalentowani sportowo uczniowie będą mieli łatwiejszą drogę do kariery

Data publikacji: 12.09.2019 13:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Anna Krupka  wiceminister sportu i turystyki

Na zdjęciu: Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki
Piotrkowice. 02.09.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rząd wprowadza w życie program Skaut, którego celem jest zbadanie wyróżniających się sportowo młodych ludzi. Dostęp do wyników testów będą miały polskie kluby i związki sportowe.

Jak mówi Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, województwo świętokrzyskie jest jednym z czterech, gdzie od 1 października rozpocznie się pilotaż programu Skaut.

- Podstawowym celem tego programu jest zebranie wyników prób sprawności młodzieży. Badane będą trzy parametry: wytrzymałość, szybkość i siła. Zależy nam na tym, żeby ułatwić komunikację środowisku szkolnemu i klubom sportowym. Chcemy też zaktywizować młodzież - tłumaczy Anna Krupka.

Resort planuje przekazanie świętokrzyskim gminom prawie 122 tysięcy złotych, za które będą mogli zatrudnić 132 skautów. Przebadają oni ponad 15 tysięcy uczniów klas od czwartej do ósmej.
Koordynatorem programu w naszym regionie będzie Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach. Dariusz Kos, wiceprezes organizacji zapewnia, że wdrożenie programu nie będzie problemem. Związek współpracuje z ponad pół tysiącem doświadczonych nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów w naszym województwie. Wspólnie prowadzą inny ministerialny program - Szkolny Klub Sportowy.

Jak mówi Dariusz Kos, te osoby będą rekomendowane gminom szukającym skautów.

- Z tych małych miejscowości są perełki, które często są niezauważone. Duże miasta mają znacznie więcej do zaoferowania utalentowanym sportowo dzieciom, niż wieś. A właśnie tam na odkrycie mogą czekać osoby, które kiedyś będą reprezentowały nasz kraj na arenach międzynarodowych - uważa Dariusz Kos.

Jako przykład talentów wywodzących się z małych miejscowości, Dariusz Kos podaje znanych piłkarzy - braci Piotra i Pawła Brożków. Obaj chodzili do szkoły w Górkach Szczukowskich, jako dzieci grali w piłkę nożną w Polonii Białogon, a największe seniorskie sukcesy święcili w Wiśle Kraków.

Pilotaż programu Skaut potrwa dwa miesiące. W przyszłym roku ma on objąć cały kraj. Bazę wyników testów uczniów będzie prowadził Instytut Sportu Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. On też będzie pośredniczył w rozmowach między klubami zainteresowanymi młodymi talentami a rodzicami dzieci.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution