101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zalew w Lipowicy zmieni oblicze. W sąsiedztwie powstanie osiedle

Data publikacji: 13.09.2019 20:36
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
13.09.2019. Lipowica. Zalew

13.09.2019. Lipowica. Zalew
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rozpoczęły się prace nad zalewem w Lipowicy. Do czerwca przyszłego roku teren ma być w pełni zagospodarowany. To nie tylko nowa atrakcja dla turystów, ale też radość dla przyszłych mieszkańców, bo w pobliżu zbiornika planowane jest utworzenie osiedla domów jednorodzinnych.

W lipcu władze miasta podpisały umowę o przekazaniu placu budowy. Wykonawca rozpoczął prace na przełomie sierpnia i września. W tej chwili teren został zabezpieczony i jest czyszczony z samosiejek.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin mówi, że to jedna z ważniejszych inwestycji w gminie.

- Na pewno będzie to nasz kolejny produkt turystyczny. Już nie tylko zamek, obiekty dziedzictwa kulturowego, które są znane i podziwiane w naszej gminie, lecz także to miejsce stanie się symbolem Chęcin. Ma służyć ono także mieszkańcom. Mamy nadzieję, że stanie się motorem napędowym, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy gminy - zaznacza.

W bezpośrednim sąsiedztwie planowane jest wybudowanie osiedla. Zagospodarowanie terenu wokół zalewu może stać się dodatkowym atutem do wyboru właśnie takiego miejsca zamieszkania. Obiekt i jego otoczenie będą nie do poznania - podkreśla burmistrz.

-To zadanie, które zupełnie zmieni oblicze terenu wokół zbiornika. Wokół zalewu powstaną ścieżka rowerowa i spacerowa, wytyczymy też ścieżkę dydaktyczną, punkty widokowe, w tym kładkę z tarasem, skąd będzie można podziwiać różne gatunki roślin i zwierząt - mówi.

Nie zabraknie altan, ławeczek i innych elementów małej architektury. Otoczenie zbiornika będzie oświetlone i monitorowane. Ponadto zabezpieczone zostanie zaplecze sanitarne, powstanie też droga dojazdowa do akwenu.

Inwestycja kosztuje niemal 3 mln zł, z czego 1,7 mln zł, to dofinansowanie unijne. Burmistrz nie kryje, że liczy na dodatkowe pieniądze z urzędu marszałkowskiego. Prace mają zakończyć się w czerwcu 2020 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution