101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Oksa oddała hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie

Data publikacji: 17.09.2019 17:33
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
17.09.2019 Oksa. Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej

17.09.2019 Oksa. Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Oksie, w powiecie jędrzejowskim upamiętniono żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje. Przy obelisku i Dębach Pamięci odbył się uroczysty apel, zapalone zostały znicze i złożono wiązanki kwiatów.

W uroczystości obok władz powiatowych i gminnych wzięła udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. 

Wojewoda podziękowała władzom gminy Oksa za piękną lekcję historii i pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski i Polaków, którzy z miłości do Ojczyzny nie bali się chwycić za broń.

- Dziś gromadzimy się przed tym pomnikiem, aby oddać hołd żołnierzom Wojska Polskiego i Policji Państwowej, aby upamiętnić mieszkańców Oksy, którzy zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi w Rosji Sowieckiej. 80 lat temu, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole Paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. Gromadząc się na tej uroczystości, powracamy do tych wydarzeń w których Polacy pokazali, jak się walczy i umiera za Ojczyznę - mówiła Agata Wojtyszek.

Jak przypomniała, w tym roku świętujemy również 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, która tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powstała jako jedna z pierwszych organizacji, aby strzec ładu i porządku w Polsce.

Jak powiedział Tadeusz Soboń, wójt Oksy, skwer pamięci, to miejsce, w którym mieszkańcy od 7 lat oddają hołd 7 zamordowanym żołnierzom i funkcjonariuszom policji, związanym z Oksą. Jak dodał, pamięć o nich, to nie tylko kamienny obelisk i posadzone dęby, ale także żywa lekcja historii, jaką jest m.in. ta uroczystość.

- Bez pamięci o historii, która uczy młode pokolenie, nie można funkcjonować jako naród. Dziś patriotyzm to m.in. pamięć o tych, którzy przelali krew i oddali życie za Ojczyznę. Żołnierze i policjanci, których pamięć czcimy, oddali życie, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce - powiedział Tadeusz Soboń.

W rocznicowych obchodach, obok samorządowców, policji i uczniów, wzięli udział również przedstawiciele rodzin zamordowanych.

Jak powiedziała Lidia Madej, siostrzenica Władysława Grzegorczyka, który zginął w Charkowie, każdego roku uczestniczy w tych uroczystościach, aby jego historia i historia wielu tysięcy Polaków zamordowanych w imię Polski przetrwała i przekazywana była kolejnym pokoleniom.

Na zakończenie uroczystości z programem artystyczno-patriotycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej z Oksy.

W Oksie pamiątkowym obeliskiem oraz dębami pamięci upamiętnieni są: ppor. Władysław Grzegorczyk, rtm. Marian Jadownicki, przod. Władysław Badylak, st. przod. Józef Bzowski, post. Władysław Kitliński, st. post. Andrzej Pawełczyk, post. Edward Zbroiński.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution