101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Muzyczne kompozycje wizytówką Wiślicy

Data publikacji: 19.09.2019 14:20
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze
Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Znany kompozytor Juliusz Łuciuk skomponował dwa utwory z dedykacją: „Dla starej Wiślicy i jej mieszkańców”. Są to chorał „Matko Boża Łokietkowa” na sopran solo oraz monodia „Pejzaż Wiślicki” na trąbkę solo.

Prawykonanie obu utworów będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę w Bazylice w Wiślicy. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Poprzedzi go msza św. w intencji Ojczyzny.

Nowe utwory powstały na prośbę wiślickiej parafii, która zwróciła się do kompozytora. Proboszcz i kustosz Bazyliki w Wiślicy ks. Wiesław Stępień podkreśla, że to duże wyróżnienie dla parafii. Nie wyklucza też, że kompozycje będą wykorzystywane w Wiślicy częściej.

- „Pejzaż Wiślicki” miałby być pewną formą hejnału wiślickiego, który mógłby być wykonywany podczas różnych uroczystości. Mamy piękną, zabytkową dzwonnicę, która w tej chwili jest poddawana pracom ratunkowym, a następnie będzie poddana konserwacji. Ta dzwonnica miała swoją wieżę, z zegarami z kurantem z czterech stron. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się te elementy odtworzyć i wtedy ten hejnał byłby wykonywany właśnie z wieży dzwonnicy wiślickiej - wyjaśnia ks. Wiesław Stępień.

Z kolei utwór „Matko Boża Łokietkowa” to pewna forma modlitwy napisana przez Juliusza Łuciuka, do której skomponował też muzykę. Podczas sobotniego koncertu chorał wykona pochodząca z Kielc sopranistka Renata Drozd - dodaje ks. Wiesław Stępień.

- Też usłyszę ten utwór po raz pierwszy w sobotę. Być może okaże się, że w przyszłości będziemy mogli wykonywać go podczas uroczystości w kościele - dodaje proboszcz.

Podczas koncertu Orkiestra Kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali wykona także inne utwory mistrzów światowej klasy, takich jak Vivaldi, Mozart i Haendel oraz polskich kompozytorów: Jastrzębskiego, Sarzyńskiego i Góreckiego.

Koncert Ku Czci Matki Bożej Łokietkowej został objęty patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremiera Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego.

Juliusz Łuciuk urodził się w 1927 roku w Brzeźnicy k. Radomska. Jest jednym z czołowych polskich kompozytorów współczesnych i autorem wielu kompozycji religijnych. Tworzy też utwory o charakterze narodowym, oratoria, pieśni, poematy wokalne oraz muzykę eksperymentalną. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. Związku Kompozytorów Polskich, Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę im. Brata Alberta za twórczość sakralną oraz Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution