101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielecka jednostka w światowej elicie?

Data publikacji: 19.09.2019 16:51
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. 19.09.2019. Konferencja polityków PiS. Na zdjęciu od lewej Jarosław Rusiecki  przewodniczący senackiej komisji Obrony Narodowej Piotr Wawrzyk  wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Słoń  senator

Kielce. 19.09.2019. Konferencja polityków PiS. Na zdjęciu od lewej: Jarosław Rusiecki – przewodniczący senackiej komisji Obrony Narodowej, Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, Krzysztof Słoń - senator
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych może stać się certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zabiegają o to politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przyznał, że będzie to wymagało pewnych kroków o charakterze dyplomatycznym i logistycznym, jednak ma nadzieję, że uda się osiągnąć cel.

Centrum dostanie certyfikat ONZ, jeśli spełni szereg wymagań. Chodzi między innymi o to, aby osoby prowadzące szkolenia miały wysokie kwalifikacje zawodowe oraz aby była odpowiednia liczba słuchaczy.

- W naszym przekonaniu ze spełnieniem tych warunków nie powinno być problemów. Rzecz w tym, aby tę procedurę przeprowadzić szybko. Centrum musi przygotować dokumentację, która trafi do Nowego Jorku i jeżeli tam zostanie oceniona pozytywnie, to na tym procedura się zakończy, a centrum otrzyma certyfikat. Jeżeli okaże się, że dokumentacja będzie wymagała wyjaśnień, to być może przyjadą tu inspektorzy. Chcielibyśmy, aby zakończyło się to na pierwszym etapie i będziemy do tego zmierzali - dodał Piotr Wawrzyk.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS, szef Senackiej Komisji Obrony dodał, że posiadanie certyfikatu umocniłoby pozycję Centrum jako ośrodka szkoleniowego.

- To przedsięwzięcie, które inicjuje wiceminister Piotr Wawrzyk ma wielkie znaczenie. Jako senator, mam nadzieję także przyszłej kadencji, będę to wspierał. Te działania są słuszne dla wzmocnienia pozycji międzynarodowej Polski i Sił Zbrojnych - powiedział parlamentarzysta.

Senator Krzysztof Słoń z PiS przypomniał, że obecnie rząd przeznacza ponad 2% PKB na obronność.

- Kilka lat temu działanie jednostki na Bukówce było zagrożone. Rząd PO-PSL nie widział możliwości dalszego funkcjonowania centrum w tym wymiarze i w tym znaczeniu. Dziś jest inaczej - dodał senator Krzysztof Słoń.

Obecnie, certyfikat ONZ ma sześć ośrodków szkoleniowych na świecie. Kieleckie centrum obchodzi 30-lecie działalności.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution