101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczniowie włączyli się w ogólnopolską akcję i posprzątali las

Data publikacji: 20.09.2019 20:31
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
20.09.2019. Tychów Stary. Akcja SprzątaMY

20.09.2019. Tychów Stary. Akcja #SprzątaMY
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Ponad trzystu uczniów ze starachowickich szkół włączyło się w akcję #sprzątaMY pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jej celem jest uprzątnięcie śmieci zalegających w lasach.

Jak informuje Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice, pomimo powszechnego obowiązku opłaty za śmieci wciąż w lesie znajdują się odpady. Najczęściej są to opakowania po produktach żywnościowych i napojach. Corocznie z 15 tys. ha Nadleśnictwo Starachowice wywozi około 100 metrów sześciennych śmieci. Akcja #sprzątaMY ma na celu przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu obowiązku dbałości o las.

Uczniowie z siódmej i ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym sprzątali las w swojej miejscowości. Przed rozpoczęciem pracy opiekun, Paweł Dygas, przypomniał zasady zbierania śmieci. Nie wolno było zbierać rozbitych butelek, szkieł czy ostrych przedmiotów.

Uczniowie zostali zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci. Jak zaznaczali, mają świadomość, że las jest zanieczyszczony, a chcą żyć w czystym środowisku.

Nauczycielki Monika Myszka i Katarzyna Dziewierz podkreślały, że corocznie szkoła włącza się w akcję sprzątania świata. To element edukacji ekologicznej i uczenia dzieci odpowiedzialności za swój region.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to prawie 20 mln zł rocznie.

20.09.2019. Tychów Stary. Akcja #SprzątaMYFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Około 80 uczniów szkół podstawowych z Węgleszyna oraz z Podchojn wzięło udział w sprzątaniu lasu, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Jędrzejów. Włączyli się tym samym do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformował Wojciech Grad, inżynier nadzoru w nadleśnictwie.

Jak dodał, na prawie półkilometrowym odcinku wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 728 śmieci było bardzo dużo, najwięcej butelek i opakowań po jedzeniu. Większość odpadów wyrzucana jest z okiem przejeżdżających samochodów.

- Taka akcja, to bardzo dobry pomysł, ponieważ młodzi ludzie mogą uświadomić sobie, jakim zagrożeniem dla środowiska są pozostawiane w lasach śmieci. Mogą również, na przykładzie najbliższego otoczenia wyobrazić sobie, jak duża jest skala tego zjawiska w Polsce i na świecie - powiedział Wojciech Grad. Dodał, że rocznie Lasy Państwowe na sprzątanie wydają 20 mln zł., a Nadleśnictwo Jędrzejów 70 tys. złotych.  To duże pieniądze, a skala zjawiska jest coraz większa - zaznaczył.

Każdy uczestnik sprzątania oprócz worków na śmieci z logiem Lasów Państwowych otrzymał również rękawiczki. Jak mówiły Karolina Bartela i Julia Czekaj, uczennice Szkoły Podstawowej w Podchojnach, taka akcja przyczyni się do tego, że świat będzie piękniejszy, a ludzie i zwierzęta będą oddychali czystszym powietrzem.

Na zakończenie leśnicy dla sprzątających przygotowali słodki poczęstunek oraz ognisko.
Nadleśnictwo Jędrzejów gospodaruje na obszarze 15 tys. hektarów. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution