101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierz uhonorował twórcę polskiego regionalizmu

Data publikacji: 25.09.2019 07:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.09.2019. Sandomierz. Sesja Rady Miasta w Sandomierzu. Na zdjęciu od lewej Aneta Przyłucka  sekretarz miasta Marcin Marzec  burmistrz Sandomierza i Paweł Niedźwiedź  wiceburmistrz Sandomierza

25.09.2019. Sandomierz. Sesja Rady Miasta w Sandomierzu. Na zdjęciu (od lewej): Aneta Przyłucka - sekretarz miasta, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza i Paweł Niedźwiedź - wiceburmistrz Sandomierza
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Aleksander Patkowski, uznawany za twórcę polskiego regionalizmu pedagog, społecznik i podróżnik został honorowym obywatelem Sandomierza. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie jednogłośnie. Jej wnioskodawcą był jeden z mieszkańców Zbigniew Puławski, który przypomniał jego zasługi dla miasta.

25.09.2019. Sandomierz. Sesja Rady MiastaFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Aleksander Patkowski w 1915 roku założył prywatne gimnazjum męskie, w którym uczyły się wybitne osoby, m.in. Adam Bień - członek władz Polskiego Państwa Podziemnego i generał Franciszek Kamiński - komendant główny Batalionów Chłopskich. W 1923 roku, Patkowski zorganizował w Sandomierzu zjazd, nazwany Powszechnym Uniwersytetem Regionalnym, w którym wzięli udział najwybitniejsi polscy nauczyciele i uczeni.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, że cieszy się, iż tak znamienita postać trafiła do grona honorowych obywateli.

- Działalność Aleksandra Patkowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym na rzecz miasta i mieszkańców oraz polskiego regionalizmu jest czymś, co należy przypominać - zaznaczył burmistrz.

Marek Juszczyk, prezes oddziału PTTK w Sandomierzu powiedział, że uchwała rady jest sposobem przywrócenia pamięci o wyjątkowej postaci. Dodał, że sandomierski oddział towarzystwa, noszący imię Aleksandra Patkowskiego kultywuje jego idee dotyczące turystyki, krajoznawstwa i edukacji.

25.09.2019. Sandomierz. Sesja Rady Miasta. Mieszkańcy i zaproszeni gościeFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Aleksander Patkowski dołączył do grona Honorowych Obywateli Sandomierza, wśród których znajduje się m.in. Marszałek Józef Piłsudski i św. Jan Paweł II. Uroczyste nadanie tytułu odbędzie się 20 października w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Aleksander Patkowski urodził się w Ożarowie, przez 5 lat uczył się w Sandomierzu, później kontynuował naukę w Warszawie. Był miłośnikiem Sandomierszczyzny i całej Ziemi Świętokrzyskiej. Był świetnym nauczycielem i współorganizatorem spółdzielczej księgarni nauczycielskiej „Ognisko”. Uczył w Seminarium Nauczycielskim w Sandomierzu, organizował wakacyjne kursy uniwersyteckie, wykładał naukę o Polsce na Wyższych Kursach Nauczycielskich. Po I wojnie światowej był jedną z osób, która reaktywowała działalność sandomierskiego oddziału PTTK. Patkowski przyjaźnił się m.in. ze Stefanem Żeromskim. W 1935 roku był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution