101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dentysta w szkole w Bilczy. Uczniowie bezpłatnie wyleczą zęby

Data publikacji: 25.09.2019 11:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.09.2019 Bilcza. Otwarcie gabinetu stomatologicznego. Na zdjęciu od lewej Marian Buras  burmistrz Morawicy i Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski

25.09.2019 Bilcza. Otwarcie gabinetu stomatologicznego. Na zdjęciu (od lewej): Marian Buras - burmistrz Morawicy i Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

W Szkole Podstawowej w Bilczy uroczyście otworzono gabinet stomatologiczny. To jeden z dwóch na terenie gminy Morawica, który powstał dzięki rządowej dotacji.

Jak powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, bardzo ważne jest, by takie gabinety powstawały w szkołach.

- To jest bardzo ważne, by dzieci mogły korzystać z opieki stomatologicznej. To przede wszystkim profilaktyka, edukacja, mówienie o tym, jak dbać o jamę ustną, jak zdrowo się odżywiać. Cieszę się, że do polskich szkół powracają te gabinety - dodała Agata Wojtyszek.

Jak powiedział Marian Buras, burmistrz Morawicy, z gabinetu będą mogły korzystać nie tylko dzieci z tej szkoły podstawowej, ale także uczniowie i dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli.

- Te dwa gabinety zostały zorganizowane dzięki projektowi, który ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Na uruchomienie i wyposażenie dwóch gabinetów otrzymaliśmy około 170 tysięcy złotych. Gmina natomiast wyremontowała te pomieszczenia - dodał Marian Buras.

Monika Włosowicz, lekarz stomatolog przyznaje, że uruchamianie w szkołach gabinetów dentystycznych jest niezwykle istotne, ponieważ aż 90 proc. uczniów szkół podstawowych cierpi na próchnicę.

- W gabinecie edukujemy dzieci, rozmawiamy z nimi i przede wszystkim staramy się kłaść jak największy nacisk na profilaktykę. Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwala również wykonywanie niektórych zabiegów. To lakowanie zębów stałych, lakierowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich powierzchni przed próchnicą i oczywiście leczenie zębów - dodała Monika Włosowicz.  

Drugi szkolny gabinet stomatologiczny w gminie Morawicy znajduje się w Szkole Podstawowej w Brzezinach.

W sumie w województwie świętokrzyskim jest kilka takich gabinetów, a w kraju około 160.

Podobne wiadomości
13.08.2018 15:19

Dentyści wrócą do szkół

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution