101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Żołnierze WOT świętowali

Data publikacji: 27.09.2019 20:44
Autor: Monika Miller , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczystości związane ze świętem Wojsk Obrony Terytorialnej odbyły się w Kielcach. W wydarzeniu oprócz żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

Z tej okazji zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Ponadto dowodzenie nad 10. Świętokrzyską Brygadą przejął pułkownik Grzegorz Motak. Zastąpił on na tym stanowisku pułkownika Artura Barańskiego, który teraz zajmie się formowaniem 16 brygady WOT w województwie dolnośląskim.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Gen. bryg. Artur Dębczak. poseł Krzysztof Lipiec, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń i przewodniczący sejmiku Andrzej PruśFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych mówi, że piątkowe wydarzenie jest pożegnaniem pułkownika Barańskiego, ale też dniem satysfakcji, bo stworzył bardzo udane dzieło.

- Sprawdził się w swojej roli - podkreśla wiceminister. Jak dodał, decyzja o utworzeniu WOT była jak najbardziej słuszna.

- Młodzi ludzie są zainteresowani służeniem ojczyźnie, chętnie kontynuują tradycje. Należy tę formację rozwijać, bo mamy potencjał zarówno ludzki, jak i kapitałowy - zaznaczył.

Senator Jarosław Rusiecki, szef Senackiej Komisji Obrony mówi, że święto to hołd dla bohaterów sprzed 80 lat, którzy tworzyli podwaliny państwa podziemnego i święto współczesnych żołnierzy.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Senator Jarosław RusieckiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To jest szczególny moment, bo następuje zmiana dowódcy. Chciałbym podziękować dotychczasowemu dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady za odbytą służbę, a nowemu chcę życzyć, by nie z mniejszą determinacją służył brygadzie i mieszkańcom - mówi.

Podczas uroczystości premiera Mateusza Morawieckiego reprezentował poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Poseł Krzysztof LipiecFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Żołnierze Obrony Terytorialnej są nam bardzo potrzebni. Ich święto jest ustanowione także w wyjątkowym dniu - w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Są to wielcy patrioci - dodał poseł Krzysztof Lipiec. 

Senator PiS Krzysztof Słoń powiedział, że region świętokrzyski bardzo potrzebuje żołnierzy, takich jak ci służący w WOT.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Senator Krzysztof SłońFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jest to szczególna formacja, ponieważ można powiedzieć, że wywodzi się ze społeczeństwa. Są to ludzie, którzy w pewnym momencie swojego życia postanowili, że część swojego czasu poświęcą na tę wyjątkową służbę - powiedział senator.

Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc przyznaje, że pułkownik Barański wiele zrobił dla regionu i Kielc.

 - To za jego kadencji tak naprawdę zapadła decyzja o powstaniu WOT-u w mieście, więc nie wyobrażałam sobie, by tu nie być i uroczyście go pożegnać. Brygada była prowadzona perfekcyjnie, czego świadkiem byłam niejednokrotnie - podkreśla.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa mówi, że nieustannie zwiększające się zainteresowanie WOT-em to znak, że w Polsce nie brakuje patriotów.

- W dniu ich święta możemy się tylko z tego cieszyć. Tym bardziej że to ludzie stąd - nasi znajomi, sąsiedzi, bracia, siostry. W czasach pokoju taka formacja jest niezwykle potrzebna, bo poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, to rzecz najważniejsza nie tylko dla rządzących, lecz dla wszystkich obywateli - twierdzi.

Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu powiedział, że jego udział w wydarzeniu jest wyrazem wdzięczności za codzienną służbę żołnierzy.

- Wojskowi często przyjeżdżają i pomagają nam w różnych wydarzeniach, np. w odpuście. 10. Świętokrzyska Brygada bardzo dobrze wypełnia powierzone jej zadania - stwierdził ojciec Marian Puchała.

Marek Materek, prezydent Starachowic przyznaje, że świętokrzyski batalion WOT-u stale się rozwija i takie święto to doskonała okazja, by podziękować wszystkim żołnierzom, zwłaszcza pułkownikowi Barańskiemu za doskonałą służbę dla regionu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution