101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online
PODCASTY

ZAPRASZAMY DO ODSŁUCHANIA PODCASTÓW ORAZ AUDYCJI RADIA KIELCE:

 

W tysiącach placówek badawczych na całym świecie naukowcy każdego dnia posuwają się o krok w stronę wynalezienia leków na nieuleczalne dotąd choroby. Niektóre z ich odkryć dają nadzieję milionom chorych ludzi. Większość eksperymentalnych terapii, zanim wejdzie do powszechnej lekarskiej praktyki, czeka seria kolejnych testów. Dziś już wiadomo, że nie jesteśmy bezsilni w walce z nowotworami, chorobą Alzheimera, czy uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Największe obawy u pacjentów zawsze wywołują choroby nowotworowe. To im poświęcimy najwięcej uwagi w programie. Onkolodzy i terapeuci onkologiczni w jasny i przystępny sposób opowiedzą o objawach zwiastujących chorobę, przyczynach jej powstawania oraz najskuteczniejszych metodach leczenia. Pojawią się także informacje o eksperymentalnych terapiach stosowanych w Polsce i na świecie.

„Porozmawiajmy o zdrowiu” program medyczny w Radiu Kielce w każdy piątek o godz. 16.30. Audycję można odsłuchać również jako PODCAST. Zaprasza Magdalena Sitek.


POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - BIAŁACZKI OSTRE

W Polsce dwie osoby w ciągu godziny dowiadują się, że mają białaczkę. Często choroba jest wykrywana podczas rutynowych badań, ponieważ nie pojawiają się żadne objawy. Wśród nowotworów krwi wyróżniamy m.in. ostre białaczki szpikowe i limfoblastyczne. Czym się charakteryzują i jak się je leczy? O tym rozmawiamy z profesorem Marcinem Pasiarskim, kierownikiem Klinik Hematologii, Immunologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - BIAŁACZKI PRZEWLEKŁE

- Jest Pan chory na białaczkę - takie słowa wypowiedziane przez lekarza dla większości chorych oznaczają wyrok. To błąd. Współczesna medycyna potrafi bardzo skutecznie walczyć z nowotworami krwi. Jak rozpoznać białaczkę przewlekłą i na czym polega leczenie tej choroby? O tym opowiada profesor Marcin Pasiarski, kierownik Klinik Hematologii, Immunologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - PRZESZCZEPY SZPIKU

Szpik jest głównym narządem krwiotwórczym stanowiącym od 3 do 4 proc. wagi ciała. W szpiku, choć stosunkowo nieliczne, najważniejsze są komórki macierzyste krwiotworzenia. Mnożąc się całe życie dają początek krwinkom macierzystym, z których powstają krwinki czerwone, płytki krwi oraz krwinki białe. Przeszczepy szpiku to jedna z metod leczenia nowotworów krwi. Na czym polegają i kiedy się je stosuje? Opowie o tym nasz gość, prof. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii, Immunologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - METODY TERAPEUTYCZNE W LECZENIU CHORÓB ONKOLOGICZNYCH

Profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii opowiada o najnowocześniejszych metodach terapeutycznych w leczeniu chorób onkologicznych.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - GENETYKA W MEDYCYNIE

Znaczenie genetyki w medycynie rośnie z każdym rokiem. Prowadząc profilaktyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów dziedzicznych, genetycznie lekarze są w stanie wykryć chorobę w bardzo wczesnej fazie. To daje szanse na jej pełne wyleczenie.

O genetyce w medycynie rozmawiamy z dr. n.med. Arturem Kowalikiem, specjalistą genetyki laboratoryjnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - RAK JĄDRA

Rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. W Polsce wykrywa się rocznie około 800 przypadków tego raka.

Jest nowotworem o dobrym rokowaniu pod warunkiem odpowiedniego leczenia. Czynnikiem sprzyjającym skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra na wczesnym etapie zaawansowania. Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać powstaniu choroby? Odpowiedzi na te pytania w audycji „Porozmawiajmy o zdrowiu”.

Gościem spotkania jest doktor nauk medycznych Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO

Rak pęcherza moczowego to diagnoza budząca lęk przed groźną chorobą onkologiczną. Ten nowotwór może występować w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 50-80 lat. Kobiety chorują 3-4 razy rzadziej, ale trend zachorowalności wykazuje tendencje wzrostowe.

Gościem spotkania był doktor nauk medycznych Mateusz Obarzanowski z Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - RAK PROSTATY

Rak prostaty dotyka sedna męskości i dlatego, mimo że jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, bywa lekceważony. Tymczasem nowotwór prostaty rozwija się powoli, guz stercza może być wyczuwalny dopiero po 10 latach. Jakie są przyczyny i objawy raka prostaty? Jak przebiega jego leczenie? Na wszystkie te pytania odpowiedź w audycji „Porozmawiajmy o zdrowiu”. Gościem audycji był dr n.med. Paweł Orłowski z Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - RAK NERKI

Rak nerki stanowi tylko 3 proc. ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe. I chociaż ten nowotwór występuje rzadko, jest to niezwykle podstępny rodzaj raka, ponieważ może długo się rozwijać, nie dając żadnych dolegliwości.

Rak nerki najbardziej zagraża mężczyznom po 45. roku życia. Kobiety natomiast najczęściej zapadają na nowotwór nerki między 55. a 74. rokiem życia. Zdarzają się również zachorowania wśród ludzi bardzo młodych, a także tych po przyjęciu wysokich dawek chemioterapii.

Jak rozpoznać raka nerki, na czym polega leczenie i jakie są rokowania?

Odpowiada dr n. med. Mateusz Obarzanowski z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - RAK PIERSI CZ. 1

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Według danych Centrum Onkologii - Krajowego Rejestru Nowotworów - liczba zachorowań przekracza 16,5 tys. rocznie.

Jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co czternasta zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia.

Jak się objawia ten nowotwór i jak się go leczy? Opowiada dr n.med. Agnieszka Florek, radioterapeuta onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - RAK PIERSI CZ. 2

Rak piersi to najpopularniejszy nowotwór atakujący kobiety w Polsce. Jak się go leczy? O tym dr n.med. Agnieszka Florek ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - SŁUCHAJ TAKŻE NA:


 

AUDYCJE RADIA KIELCE - POSŁUCHAJ:

300 SEKUND O SPORCIE

AUDIOBOOK „NA PRZEDPOLU JAŁTY - WSPOMNIENIA Z TAJNEJ SŁUŻBY W DYPLOMACJI”

BOHATEROWIE TAMTEGO WRZEŚNIA

INTERWENCJA

MADE IN KIELCE

MAŁE ZWYCIĘSTWA WIELKIEJ WOJNY

MOC HISTORII

 MUZYCZNE PODRÓŻE

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU

PUNKTY WIDZENIA

ROZMOWA DNIA

STUDIO POLITYCZNE RADIA KIELCE

ŚWIAT NA WSKROŚ

SZUKAJCIE, A ZNAJDZIECIE

OWŁADNIĘCI HISTORIĄ

ZGINĘLI NA NIELUDZKIEJ ZIEMI

Tagi do tego wpisu

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

PM10

PM2.5

Data pomiaru Źródło

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution