101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bałtowscy uczniowie zadowoleni z nowej szkoły

Data publikacji: 03.10.2019 17:56
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
03.10.2019. Bałtów. Oficjalne otwarcie nowej szkoły. Od lewej Marzena Dębniak  starosta ostrowiecki poseł Andrzej Kryj Katarzyna Nowacka  wicekurator oświaty senator Jarosław Rusiecki

03.10.2019. Bałtów. Oficjalne otwarcie nowej szkoły. Od lewej: Marzena Dębniak - starosta ostrowiecki, poseł Andrzej Kryj, Katarzyna Nowacka - wicekurator oświaty, senator Jarosław Rusiecki
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Miesiąc po rozpoczęciu roku szkolnego oficjalnie otwarta została szkoła podstawowa w Bałtowie. Dzieci rozpoczęły we wrześniu naukę w nowym, wyremontowanym budynku, po byłym technikum rolniczym.

Jak informowaliśmy, gmina nie dopełniła terminów w kuratorium, aby zgłosić nowy budynek szkoły, dlatego istniała realna groźba, że szkoła przez rok będzie stała pusta. Z kolei stara szkoła nie spełniała wymogów technicznych, co potwierdził inspektor nadzoru budowlanego, dlatego kurator warunkowo zgodził się na przeprowadzkę do nowego lokum.

Społeczność Bałtowa jest zadowolona, że wyremontowany budynek służy dzieciom. Walory nowej placówki podkreślają uczniowie. Szczególnie podobają im się różnorodne pracownie, gdzie mogą wykonywać nawet doświadczenia. To sale do fizyki, geografii czy biologii. Jak mówią, nauka idzie im lepiej, nowe przestrzenie także motywują do wysiłku. Młodsze dzieci zauważają, że sala gimnastyczna jest większa, stwarza możliwość do gier i zabaw ruchowych. - Ta szkoła jest o wiele większa, mamy dookoła dużo zieleni - mówią uczniowie.

Wójt Hubert Żądło podkreśla, że projekt rozpoczął jeszcze jego poprzednik, jednak od początku nowej kadencji wiele wysiłku włożył w to, by szkoła została wykonana tak, jak powinna. Jak dodaje, wiele trzeba było poprawić, szkoła była kilka razy zalana, nie było odwodnienia, a na ścianach zdążył pojawić się grzyb. Wszystkie te niedogodności zostały poprawione, dlatego dzieci mogą cieszyć się nową szkołą od początku września. Planowane są kolejne działania.

Wójt chciałby wybudować pełnowymiarowe boisko, uporządkować sąsiadujący ze szkołą park, aby dzieci i dorośli mogli spokojnie odpoczywać. Hubert Żądło zaznacza, że rodzice oczekują także utworzenia kuchni oraz stołówki w szkole, więc to także jest jednym z istotniejszych działań. Wokół szkoły w przyszłości powstanie duży parking, w szatniach pojawią się szafki dla uczniów, ponadto doposażona zostanie strefa aktywności, rozszerzona zostanie oferta edukacyjna m. in. o zajęcia taneczne czy sztuk walki.

Senator Jarosław Rusiecki pogratulował wójtowi konsekwencji w działaniu, ponieważ dzięki temu udało się naprawić niedociągnięcia remontowe jeszcze przed końcem wakacji. Podkreśla, że ważne jest zapewnienie wójta, że druga szkoła w gminie, znajdująca się w Okole, nie będzie likwidowana. Nowa szkoła w Bałtowie jest ważna dla rozwoju dzieci – mówił senator.

– Ta szkoła jest niezbędna, by dzieci mogły uczyć się w godnych warunkach, a nie w ciasnocie, jak słyszeliśmy podczas części artystycznej. Szkoła będzie też wizytówką, jeśli chodzi o oświatę w gminie – uważa senator.

Senator przekazał do tworzonej szkolnej Izby Pamięci album z pocztem prezydentów Rzeczpospolitej na uchodźctwie. Jak przypomina, w takim gronie znalazł się Kazimierz Sabat, urodzony w Bielinach. Senator stwierdził, że uczniowie z Bałtowa także mają teraz dobre możliwości, aby w przyszłości mogły poszczycić się dobrym wykształceniem, które pomoże im dojść nawet do tak wysokich stanowisk.

Do Izby Pamięci szkoły biało-czerwoną flagę niepodległości od premiera Mateusza Morawieckiego przekazał z kolei poseł Andrzej Kryj, członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jak mówi, ma przypominać, że szkoła została oddana w czasie, kiedy świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dodaje też, że szkoła jest nowoczesna i robi wrażenie.

- Cieszę się, że po wielu latach do budynku, gdzie było technikum rolnicze, wrócili uczniowie -  mówi poseł Andrzej Kryj.

Do bałtowskiej szkoły uczęszcza około 200 dzieci.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution