101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poseł Cieślak: w Sandomierzu powinien powstać Krajowy Instytut Rolniczy

Data publikacji: 04.10.2019 17:26
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
04.10.2019. Sandomierz. Michał Cieślak  poseł PiS

04.10.2019. Sandomierz. Michał Cieślak - poseł PiS
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Poseł Michał Cieślak startujący w wyborach do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z mieszkańcami Sandomierza. Mówił, że jako parlamentarzysta chciałby kontynuować swoją działalność w zakresie rozwoju gospodarki rolno-spożywczej. Stwierdził, że konieczna jest reforma systemu ubezpieczeń upraw rolniczych w taki sposób, aby składka nie była dla rolników zbyt wysoka i obejmowała wszystkie ryzyka.

- Teraz jest tak, że każde ryzyko rolnik musi ubezpieczyć osobno. Rekompensaty z tytułu poniesionych szkód muszą pokrywać wszystkie straty poniesione przez rolnika - powiedział poseł Cieślak.

Dodał, że jego troską jest również uregulowanie spraw związanych z handlem, aby nie było takiej sytuacji, że na marżach zarabiają pośrednicy, a rolnik sprzedaje swój towar za bezcen. Zdaniem Michała Cieślaka, trzeba wprowadzić takie rozwiązania, w myśl których sieci handlowe będą mieć obowiązek posiadania w swojej ofercie co najmniej 40 proc. towarów pochodzących z miejsca, w którym znajduje się dany sklep .

- Sieci handlowe musiałyby więc zamawiać u miejscowych producentów owoce, warzywa, nabiał, wędliny czy pieczywo. Tak jak to było dawniej, gdy dominowały małe sklepy, które zaopatrywały się u lokalnych producentów. To generowało miejsca pracy, rolnicy mieli zbyt - stwierdził poseł Cieślak.

Mówił też o potrzebie decentralizacji urzędów państwowych i innych centralnych instytucji ze względów bezpieczeństwa, jak i po to, aby mniejsze miejscowości mogły się rozwijać. W Sandomierzu, zdaniem posła Cieślaka, powinien mieć swoją siedzibę Krajowy Instytut Rolniczy, który zajmowałby się głównie sadownictwem, ponadto dysponowałby zapleczem, które pomogłoby producentom w zakresie przetwórstwa i sprzedaży produktów.

Poseł Michał Cieślak podkreślił, że trzeba zrobić wszystko, aby Sandomierz stał się z prawdziwego zdarzenia ośrodkiem akademickim.

- Funkcjonuje tutaj filia UJK, która potrzebuje godnej siedziby w centrum miasta, a nie na obrzeżach, wtedy Sandomierz zacznie czerpać z tego, że jest nie tylko miastem królewskim, ale i uniwersyteckim - zaznaczył.

- Jestem przekonany, że młodzi ludzie chętnie będą wybierać Sandomierz na miejsce swoich studiów i będą też z tym miastem wiązać swoją przyszłość - powiedział poseł.

Michał Cieślak spotkał się dzisiaj także z mieszkańcami Obrazowa i Klimontowa.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution