101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

MPK wstrzymuje inwestycje. Oczekuje od miasta strategii rozwoju komunikacji

Data publikacji: 05.10.2019 16:35
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Budynek MPK Kielce

Kielce. Budynek MPK Kielce
Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach wstrzymuje inwestycje. Taką decyzję podjęło walne zgromadzenie udziałowców spółki. Jest to odpowiedź na trwający od kilku miesięcy konflikt między przewoźnikiem a władzami miasta. Kolejnym krokiem ze strony MPK miało być odwołanie Piotra Roguli, reprezentanta miasta w Radzie Nadzorczej spółki. Ostatecznie ten punkt został wycofany z porządku obrad.

Poseł Bogdan Latosiński, szef Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego w MPK stwierdził, że jest to gest chęci współpracy z władzami miasta.

- Liczymy na rozpoczęcie dialogu. Mieliśmy już pewne ustalenia dotyczące między innymi toalet na przystankach, udrażniania buspasów czy korekt w przelotach niektórych linii. Chcemy do nich wrócić. Pokazujemy, że z naszej strony jest wola porozumienia. Liczymy, że podobna chęć jest ze strony miasta. Nie może być tak, że współwłaściciel działa w sposób destrukcyjny na działalność spółki - powiedział Bogdan Latosiński.

Elżbieta Śreniawska prezes MPK informuje, że inwestycje zostały wstrzymane do czasu, aż władze miasta przedstawią strategię dotyczącą rozwoju komunikacji w mieście.

- My znamy umowę, którą podpisaliśmy. Wiemy, że wozokilometry mogą być w zależności od potrzeb zwiększane lub zmniejszane o 10 procent. Chcemy jednak wiedzieć, czy będziemy szli w kierunku zmniejszania, czy zwiększania. W tym roku kupiliśmy 13 nowych autobusów. Ostatnie zmiany w rozkładach i likwidacje niektórych linii doprowadziły do tego, że na naszej zajezdni bezużytecznie stoi prawie 50 pojazdów. Inwestowanie w nowy tabor opłaca się tylko wtedy, kiedy jest on w ruchu. Inaczej zakup się nie amortyzuje - powiedziała prezes.

Zdaniem Danuty Papaj, zastępcy prezydenta Kielc, dojście do porozumienia jest konieczne.

- Dla bezpieczeństwa mieszkańców, pasażerów i spółki musimy dojść do konsensusu. W przyszłym tygodniu będziemy dążyć do powołania komisji, która będzie pracować nad postulatami obu stron. Myślę, że do rozmów siądziemy po wyborach, aby nie towarzyszyły im zbędne emocje - powiedziała Danuta Papaj.

Wstrzymanie inwestycji przez MPK oznacza, że w najbliższym czasie nie rozpocznie się między innymi zapowiadana budowa stacji tankowania gazem CNG. Spółka wstrzymuje także zakup nowych autobusów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution