101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Szklany Dom” w Ciekotach z nowym dyrektorem

Data publikacji: 06.10.2019 14:52
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu od lewej Wojciech Purtak  nowy dyrektor Szklanego Domu oraz jego poprzedniczka ustępująca ze stanowiska Krystyna Nowakowska

Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Purtak - nowy dyrektor „Szklanego Domu” oraz jego poprzedniczka, ustępująca ze stanowiska, Krystyna Nowakowska
Fot. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”

- Chcę bazować na tym, co stworzyła moja poprzedniczka, Krystyna Nowakowska, a jednocześnie otwierać nowe inicjatywy - mówi Wojciech Purtak, nowy dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Zastąpił na tym stanowisku Krystynę Nowakowską, która odeszła na emeryturę.

Nowy dyrektor został wybrany w konkursie organizowanym przez Urząd Gminy w Masłowie. Był jedynym kandydatem. Ma 36 lat. Z wykształcenia jest polonistą, a przez 11 lat był związany z mediami. Przez osiem lat był redaktorem naczelnym Tygodnika Koneckiego, zaś ostatnio kierował Kurierem Masłowskim.

- Z gminą Masłów jestem związany od wielu lat i Żeromszczyzna zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Kiedy pojawiła się możliwość aplikowania na stanowisko dyrektora Centrum, było dla mnie naturalne, żeby jeszcze bardziej związać się z tą ziemią, zwłaszcza mając na uwadze moją wcześniejszą współpracę zarówno z instytucjami, jak również stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich czy zespołami, które mamy na terenie naszej gminy - wyjaśnił.

Wojciech Purtak podkreślił, że będzie bazował na tym, co wypracowała jego poprzedniczka, Krystyna Nowakowska, która tworzyła Centrum. Zapowiedział, że rewolucji nie będzie, ale zamierza otworzyć placówkę na nowe inicjatywy.

- Będą zmiany, które jeszcze bardziej będą otwierały „Szklany Dom” na mieszkańców gminy, ale też na turystów. Szczególny nacisk chcę położyć na dzieci i rodziców, bo pamiętajmy, że Stefan Żeromski, kiedy zamieszkał w Ciekotach, miał siedem lat, dlatego będziemy poszerzać ofertę skierowaną właśnie do młodych mieszkańców i młodych turystów. Żeromszczyzna otwarta dla dzieci, Żeromszczyzna otwarta dla rodziców, Żeromszczyzna tętniąca życiem - to główne założenia - podkreślił.

W planach jest także organizowanie festiwalu literackiego, który nie tylko będzie popularyzował twórczość Stefana Żeromskiego i wciąż powstające opracowania dotyczące jego życia i twórczości. Ma skupiać miłośników każdego rodzaju książek. Wojciech Purtak zapowiedział też wzmocnienie współpracy z harcerzami.

 

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach to interdyscyplinarne miejsce stanowiące bramę w Góry Świętokrzyskie, w ofercie swojej odnoszące się do idei wielkiego pisarza, społecznika i regionalisty Stefana Żeromskiego. Stefan Żeromski (1864 - 1925) spędził w Ciekotach lata dzieciństwa i młodości (1871 - 1883), wraz ze śmiercią ojca wygasła dzierżawa ciekockiego majątku i Stefan opuścił ukochane „miejsce w duszy”. W 2010 roku zrekonstruowano Dwór Żeromskich w Ciekotach, a dzięki wielkiemu zaangażowaniu Kazimiery Zapałowej - honorowego kustosza Dworku Stefana Żeromskiego, także materialnemu oraz darczyńcom, w 2016 roku prace przy urządzaniu odtworzonej siedziby Żeromskich zostały ukończone. Można powiedzieć że symbolicznie spełniło się marzenie pisarza o powrocie do Ciekot. (źródło: szklanydom.maslow.pl)

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution