101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

PiS dominuje w ostatnim badaniu przed wyborami

Data publikacji: 06.10.2019 15:49
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W najnowszym badaniu przed wyborami parlamentarnymi, absolutnym dominatorem znów okazuje się Prawo i Sprawiedliwość, na które chce głosować niemal 57 proc. wyborców. Na drugą w kolejności Koalicję Obywatelską głos chce oddać prawie 18 proc., a na trzecie PSL - KP, tak jak w poprzednich badaniach - nieco ponad 10 proc.

Kolejne miejsce przypadło SLD - z 10 proc. poparciem. Konfederację obdarzyło zaufaniem 2,9 proc. wyborców. Sondaż przygotowało Echo Dnia i Ośrodek Badawczy "Dobra Opinia".

Fot. Radio Kielce

W porównaniu do poprzedniego badania niewiele się zmienia. O 1 proc. mniej respondentów wskazało na PiS, o 2 proc. więcej na KO i SLD. Bez zmian zachowuje się elektorat PSL. Zupełnie nie ma to wpływu na liczbę mandatów. Podobnie, jak w badaniu sprzed dwóch tygodni, 11 mandatów przypada PiS, 3 - KO, i po jednym PSL i SLD. 

Fot. Radio Kielce

Fot. Radio Kielce

Według wskazań ankietowanych, na pewny mandat z listy PiS mogą liczyć: Zbigniew Ziobro, Anna Krupka, Krzysztof Lipiec i Agata Wojtyszek. Pozostałe obejmie ktoś z grupy: Michał Cieślak, Piotr Wawrzyk, Marek Kwitek, Maria Zuba, Andrzej Kryj, Mariusz Gosek, Tomasz Puchrowicz, Dominik Tarczyński, Zbigniew Koniusz, Agnieszka Buras, Bartłomiej Dorywalski, Grzegorz Piec. W poprzednim badaniu na mandat mógł liczyć także Bartłomiej Orzeł.

Wśród kandydatów KO, pewny mandat ma Bartłomiej Sienkiewicz, a duże szanse mają: Adam Cyrański, Artur Gierada, Agata Wojda, Marzena Okła-Drewnowicz. Agata Wojda nie była wskazywana w poprzednim badaniu.

Pewnym reprezentantem PSL w Sejmie jest Czesław Siekierski. Gdyby ludowcy uzyskali drugi mandat, szansę na niego mieliby: Piotr Apel, Andrzej Swajda, albo Krystian Jarubas. W tym badaniu, Andrzej Swajda zastąpił Kazimierza Kotowskiego.

Z listy SLD do Sejmu wszedłby Andrzej Szejna, a gdyby Lewica dostała drugi mandat, przypadłby on: Iwonie Wielgus, Marcinowi Chłodnickiemu, albo Paulinie Piechnie-Więckiewicz. Poprzednio wskazywany był także Aron Pietruszka.

Fot. Radio Kielce

W wyborach do Senatu, największe zaskoczenie w okręgu 82 na północy województwa. Rywalizację wygrywa tam Marzena Dębniak z wynikiem 44,4 proc. Ubiegający się o reelekcję senator Jarosław Rusiecki z PiS zdobył poparcie 41,1 proc. respondentów. Dariusz Loranty może liczyć na 14,5 proc. głosów.

Fot. Radio Kielce

W okręgu 83, w centrum, zdecydowanym faworytem jest senator Krzysztof Słoń z PiS z poparciem 44,6 proc. wyborców. Drugą pozycję zajmuje Edward Rzepka z KO, na którego głosowanie zadeklarował 21,2 proc. pytanych. Goni go Przemysław Gierada z poparciem 19,7 proc. głosów. Kolejne miejsca zajmują: Kazimierz Kik - 7,6 proc. i Marcin Bugajski - 6,9 proc.

Fot. Radio Kielce

Natomiast w okręgu 81 na południu województwa prowadzi Jacek Włosowicz z PiS - 61,7 proc. poparcia. Jego konkurent Andrzej Lasak z PSL - 38,3 proc.

Fot. Radio Kielce

Sondaż został zrealizowany przez „Echo Dnia” we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 30 września - 4 października na reprezentatywnej kwotowo próbie 600 dorosłych mieszkańców województwa świętokrzyskiego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution