101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przedwyborcze oprowadzanie w pałacu z nutką niezręczności

Data publikacji: 06.10.2019 16:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.10.2019. Oblęgorek. Bartłomiej Sienkiewicz oprowadza po pałacyku Sienkiewicza turystów

06.10.2019. Oblęgorek. Bartłomiej Sienkiewicz oprowadza po pałacyku Sienkiewicza turystów
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Bartłomiej Sienkiewicz, świętokrzyska „jedynka” Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych postanowił wykorzystać do promowania własnej osoby pałacyk w Oblęgorku, w którym mieści się muzeum Henryka Sienkiewicza.

Polityk oprowadzał po pałacyku turystów, utrzymując jednocześnie, że nie ma to żadnego związku z trwającą kampanią wyborczą. Tymczasem Muzeum Narodowe w Kielcach, którego częścią jest placówka w Oblęgorku wydało oświadczenie, że nie zostało poinformowane o planowanej akcji  polityka PO.

Kandydat na posła twierdzi, że do Oblęgorka zaprosił osoby, które informowały go, że nigdy nie były w tym muzeum. - Każdej grupie zwiedzających tłumaczę, że dziś zajmujemy się wyłącznie literaturą, Henrykiem Sienkiewiczem i historią. Poza tym, dziś jest dzień otwarty w muzeum, każdy ma prawo wstępu, dlatego i ja korzystam ze swych obywatelskich praw - mówił.

Muzeum Narodowe w wydanym w sobotę oświadczeniu podkreśla tymczasem, że zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza odbywa się w określonych regulaminem grupach, pod opieką wykwalifikowanych przewodników, a termin odwiedzin należy ustalić wcześniej. W tym wypadku nie miało to miejsca.

Muzeum jednocześnie zaznacza, że jest instytucją apolityczną, otwartą dla wszystkich. Każdy może je odwiedzić, tym bardziej potomek pisarza. "Bardzo cieszy fakt, iż chce się podzielić swą wiedzą dotyczącą pradziada oraz lat spędzonych w Oblęgorku. Szkoda jednak, że ta niezapowiedziana wizyta ma miejsce na tydzień przed wyborami" - czytamy m. in. w oświadczeniu.

Bartłomiej Sienkiewicz, tłumaczy, że nie informował przedstawicieli muzeum o swojej wizycie z uwagi na przypadający w niedzielę dzień otwarty. Kandydat na posła opowiadał zwiedzającym między innymi o podróżach słynnego pisarza, a także o swoim dzieciństwie spędzonym w Oblęgorku. Polityk przytaczał wiele anegdot związanych ze swoim przodkiem. Jak wspominał, Henryk Sienkiewicz był zapalonym myśliwym, dlatego w Oblęgorku znajdują się m. in. liczne strzelby i inne przedmioty związane z polowaniami.

- W przeszłości na piecu w pracowni pisarza znajdowały się kły hipopotama, które zdobył podczas swojej wyprawy do Afryki. Nie była to udana podróż, ponieważ w jej trakcie strasznie chorował. Udało mu się wówczas, co prawda ustrzelić hipopotama, ten jednak utonął. W związku z tym, Henryk Sienkiewicz kupił wielkie kły, które później znalazły się w Oblęgorku. Nie zachowały się jednak do naszych czasów, ponieważ rozpadły się ze starości - opisywał Bartłomiej Sienkiewicz.

Pracownicy muzeum ostatecznie uznali, że nie będą przerywać aktywności polityka.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution