101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowo słodki piknik w Tokarni

Data publikacji: 06.10.2019 22:10
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.10.2019. Tokarnia. Piknik pszczelarski

06.10.2019. Tokarnia. Piknik pszczelarski
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Czym się różni bartnictwo od pszczelarstwa, jak smakuje miód lipowy, a jak wrzosowy, a nawet jak przygotować prawdziwy piernik - między innymi tego można się było dowiedzieć podczas organizowanego po raz siódmy Pikniku pszczelarskiego w Parku Etnograficznym w Tokarni.

06.10.2019. Tokarnia. Piknik pszczelarskiFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

To na pewno była najsłodsza impreza, spośród tych, które odbywają się w skansenie w Tokarni. Można tu było skosztować i zakupić różne gatunki miodu. Od najpopularniejszego  wielokwiatowego, po rzadsze, takie jak wrzosowy, czy rzepakowy.

Wśród wystawców znalazł się też bartnik, Marek Grabowski, który chętnie i z pasją opowiadał o tej trudnej i ginącej już profesji, jaką jest bartnictwo.

Doktor Małgorzata Imiołek, etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że miód to produkt naturalny, używany przez ludzi od tysięcy lat.

- Naprawdę tysięcy, bo hodowla pszczół liczy sobie około czterech tysięcy lat. Wcześniej pozyskiwano go w sposób dziki, z barci. Jeśli chodzi o kulturę chłopską, to miód był produktem luksusowym i nawet, jeśli ktoś hodował pszczoły, to z myślą o sprzedaży. Ale musiała to być naprawdę ważna gałąź gospodarki, bo ustawy jeszcze wtedy o hodowli bartniczej, znalazły swoje miejsce w Statutach Kazimierza Wielkiego (jedne z pierwszych na ziemiach polskich pisanych regulacji prawotwórczych, które weszły w życie w połowie XIV wieku  przyp. red.) - podkreśla.

Podczas pikniku można było się przekonać o zdrowotnych, czy też kosmetycznych właściwościach miodu. Sprzedawcy chętnie opowiadali o właściwościach złotego płynu, ale również innych produktów, które można znaleźć w ulu, jak na przykład pyłek, czy pierzga.

Wizyta w skansenie w Tokarni była też okazją do poznania warsztatu pracy pszczelarza. W chałupie ze Słupi Starej, w sektorze świętokrzyskim znajduje się stała ekspozycja etnograficzna, gdzie zaaranżowano chatę pszczelarza. Zaprezentowane zostały przeróżne akcesoria związane z pszczelarstwem.

06.10.2019. Tokarnia. Piknik pszczelarskiFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution