101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Więźniowie będą pracować. Hala prawie gotowa

Data publikacji: 07.10.2019 13:12
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Budowa hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym

Kielce. Budowa hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym
07.10.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Dobiega końca budowa hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym w Kielcach. Budynek już stoi, trwają prace wykończeniowe. Obiekt zostanie wydzierżawiony Fabryce Papieru i Tektury z Wadowic. Znajdzie w niej zatrudnienie 80 osadzonych.

Major Michał Głowacki, rzecznik aresztu, informuje, że otwarcie planowane jest na drugą połowę listopada. Powierzchnia hali wynosi 2 tys. metrów kwadratowych, z czego 1,5 tys. metrów to część produkcyjna, a reszta to pomieszczenia socjalno-biurowe.

- W pierwszym kwartale 2020 roku zostanie zatrudnionych 20 osadzonych. Do końca roku będzie ich 80. W pierwszej kolejności do pracy będą kierowane osoby, które mają zobowiązania m.in. alimentacyjne oraz te, które nie mogą pracować poza terenem zakładu - mówi mjr Michał Głowacki.

Jak dodaje rzecznik, praca jest jednym z najlepszych sposobów resocjalizacji. - Osoby z długimi wyrokami za poważne przestępstwa mogą pracować jedynie na terenie aresztu. Hala powstaje z myślą o nich. Chcemy, aby byli aktywni zawodowo. Na co dzień pracuje około 350 osadzonych. Zajmują się między innymi wydawaniem posiłków i sprzątaniem. Około 100 osób znalazło pracę u kontrahentów zewnętrznych - dodaje mjr Michał Głowacki.  

Osadzeni, którzy będą pracować w nowej hali zostaną zatrudnieni na pełen etat. Czas pracy i zasady BHP są takie same jak dla każdej osoby zatrudnionej na wolności. Oznacza to, że pracownicy będą w firmie po 8 godzin dziennie i nie mogą zarabiać mniej niż najniższa krajowa. Więźniowie nie otrzymają natomiast całej wypłaty. Część zostanie przeznaczona na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Fundusz Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jeżeli ktoś ma zobowiązania komornicze, pensja będzie obciążona o wyznaczoną kwotę.

Całkowity koszt budowy hali szacowany jest na 8 mln zł. Przedsiębiorstwo, które wydzierżawi budynek, będzie zobowiązane do wyposażenia zakładu. Praca osadzonych będzie polegała na obsłudze urządzeń i pakowaniu produktów.

Budowa hali jest możliwa, dzięki realizacji rządowego programu "Praca dla więźniów". Jego głównym założeniem jest aktywizacja osadzonych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution