101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowy rok akademicki na starachowickim UTW

Data publikacji: 07.10.2019 16:48
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.10.2019 Starachowice. Inauguracja roku akademickiego UTW

07.10.2019 Starachowice. Inauguracja roku akademickiego UTW
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Starachowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował nowy rok akademicki. Data została wybrana nieprzypadkowo. Przed 13 laty, dokładnie 7 października starachowiccy seniorzy rozpoczęli naukę na UTW. Prezes starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzy Krawczyk informuje, że w zajęciach bierze udział 256 słuchaczy, w szeregi studentów zostało przyjęte kolejne 21 osób.

Najważniejsze sekcje tematyczne to historyczna, geograficzno-turystyczna, psychologiczna, ale także ortograficzna i lektoraty trzech języków. Łącznie to 21 działów nauki.

- Seniorzy w Starachowicach są wzorem do naśladowania dla innych ośrodków. To tu powstało wiele inicjatyw, w które seniorzy się zaangażowali. Przykładem jest patrol seniorski. Specjalne grupy działają na rzecz bezpieczeństwa rówieśników, zarówno w zakresie oszustw telefonicznych, jak i dbałości o miejsce - mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.

Jolanta Wiśniewska działa w UTW w Starachowicach od początku jego istnienia, kiedy rozpoczęła udział w zajęciach, próbowała oswoić starość. Na przestrzeni lat widzi wiele zmian, na przykład korzystanie z telefonów komórkowych.

- Dziś nawet osiemdziesięciolatkowie bez problemu operują nowoczesnymi urządzeniami dotykowymi, robią zdjęcia i korzystają z Internetu. Słuchacze UTW to ludzie młodzi duchem, choć czasem ciało „spóźnia się” za chęcią pójścia m.in. na wycieczkę - mówi

Anna Tokarska, wiceprezes starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zaznacza, że wiele sekcji oferuje działania związane z ruchem i aktywnością fizyczną. Nowością w tym roku będzie Dyskusyjny Klub Filmowy i sekcja geograficzno-turystyczna.

W województwie świętokrzyskim wzrasta popularność Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jak przypomniała Krystyna Lewkowicz, wiceprezes Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w 2015 roku akredytację w ogólnopolskiej konferencji uzyskały dwie grupy ze świętokrzyskiego. W minionym roku było ich już 24.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution