101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Piotr Wawrzyk: kielecka jednostka dla żołnierzy z Europy

Data publikacji: 08.10.2019 14:28
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.10.2019. Kielce. Konferencja wiceministra Piotra Wawrzyka i senatora Jarosława Rusieckiego. Na zdjęciu od lewej Jarosław Rusiecki  senator PiS i Piotr Wawrzyk  wiceminister spraw zagranicznych

08.10.2019. Kielce. Konferencja wiceministra Piotra Wawrzyka i senatora Jarosława Rusieckiego. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Rusiecki - senator PiS i Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach może stać się centralnym ośrodkiem szkoleniowym dla żołnierzy z Europy Środkowo-Wschodniej. Do misji pokojowych i stabilizacyjnych mieliby się tam przygotowywać żołnierze między innymi z Ukrainy i Armenii.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk uważa, że jednostka spełnia warunki, aby stać się ważnym ośrodkiem szkoleniowym o międzynarodowym charakterze. Przypomina, że pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest uzyskanie certyfikatu ośrodka szkoleniowego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wniosek w tej sprawie jest już analizowany w strukturach ONZ.

- Będziemy zabiegali o to, aby centrum zostało przekształcone w regionalny ośrodek kształcenia kadr na Europe Środkowo-Wschodnią. Centrum ma ku temu potencjał, ma doskonałą kadrę, warunki oraz doświadczenie w przygotowywaniu żołnierzy biorących udział w misjach. Potrzebne jest jeszcze wsparcie organizacyjne i logistyczne. Chcielibyśmy, aby szkolono tutaj także wojskowych z takich krajów jak Azerbejdżan Armenia, Białoruś i Ukraina - powiedział wiceminister.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS, szef senackiej komisji obrony narodowej zwraca uwagę, że centrum ma szanse, aby umocnić swoją pozycję, jako ośrodka szkoleniowego.

- Nasze centrum już teraz jest uniwersytetem dla żołnierzy, którzy przygotowują się do wyjazdów na misje zagraniczne. Odbywają się tam także szkolenia dla dziennikarzy, którzy pełnią role obserwatorów podczas misji. Nasz plan zakłada wzmacnianie pozycji Centrum - mówił senator.

W tym roku, po 10 latach przerwy, polscy żołnierze wracają pod błękitną flagę i będą pełnili misję pokojową pod auspicjami ONZ w Libanie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution