101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pierwsze opaski ratujące życie trafiły do seniorów z powiatu sandomierskiego

Data publikacji: 08.10.2019 15:05
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.10.2019. Sandomierz. Podpisanie umowy na przekazanie opasek życia w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu. Na zdjęciu od lewej Marcin Marzec  burmistrz Sandomierza Wojciech Dzieciuch  wicestarosta sandomierski Krzysztof Bruski  prezes Polskiego Centrum Opieki w Gdyni i Tomasz Huk  przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego

08.10.2019. Sandomierz. Podpisanie umowy na przekazanie opasek życia w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Wojciech Dzieciuch - wicestarosta sandomierski, Krzysztof Bruski - prezes Polskiego Centrum Opieki w Gdyni i Tomasz Huk - przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Starostwo Powiatowe wdraża pilotażowy program. Kupionych zostało 50 zestawów, które zostały rozdysponowane pomiędzy wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu.

Zestaw senioralny tworzy plastikowa opaska zsynchronizowana z telefonem komórkowym. Jak powiedział Krzysztof Bruski, prezes Polskiego Centrum Opieki w Gdyni, który dostarczył urządzenia, system jest prosty i bezpieczny. Na bransoletce jest tylko jeden przycisk. W sytuacji, gdy starsza osoba poczuje się gorzej, musi go tylko wcisnąć, a sygnał odbierany jest w centrali zarządzającej całym systemem opieki senioralnej.

Starostwo przekazało opaski do poszczególnych gmin, część z nich zadeklarowało kupienie kolejnych zestawów za własne pieniądze. Tak będzie m.in. w Sandomierzu, który dostał od powiatu 10 opasek ratujących życie, a w najbliższym czasie gmina dokupi jeszcze 42 kolejne zestawy.

Jak powiedział burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, skoro system tele-opieki sprawdza się w innych krajach, to dlaczego z niego nie skorzystać. Dodał, że tym programem zostaną objęte osoby starsze i samotne korzystające ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej. Wstępna rekrutacja została już przeprowadzona.

08.10.2019. Sandomierz. Podpisanie umowy na przekazanie opasek życia w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Huk - przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Aleksandra Klubińska - burmistrz Koprzywnicy i Ryszard Nagórny - członek zarządu powiatu sandomierskiegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska także zainteresowana jest wdrażaniem systemu ratującego życie dla seniorów.

- Demografia jest nieubłagalna, seniorów jest coraz więcej. System tele -opieki trzeba rozwijać i propagować go ponieważ dotyczy naszych mieszkańców - dodała burmistrz Klubińska.

Opaski ratujące życie trafią na razie do 10 osób z gminy Koprzywnica. Zestaw 50 opasek ratujących życie kosztował starostwo powiatowe ponad 15 tysięcy złotych. Roczny abonament za wszystkie zestawy wyniesie 21 tys. złotych. Koszt jednego skonfigurowanego urządzenia kształtuje się na poziomie około 330 złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution